Płock buduje nowe mieszkania – gdzie powstaną?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Miasto wyremontuje trzy kamienice i zbuduje dwa nowe bloki komunalne. W tych pierwszych inwestycjach powstanie 48 lokali mieszkalnych. Bloki, budowane w miejscu tzw. “szwedzkich domów” zawierających azbest, to kolejne 24 mieszkania.

Pierwsza z remontowanych kamienic mieści się przy ul. Sienkiewicza 25. – Na działce o pow. 1070 mkw (po uprzednim rozebraniu obiektów) zostanie wybudowany nowy budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z przyłączami – mówi Hubert Woźniak z Zespołu ds. Medialnych płockiego ratusza. – Będzie trzykondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, zaprojektowany w tradycyjnej technologii z dwuspadowym dachem – uzupełnia.

Wykonawca będzie miał dokładnie rok od daty podpisania umowy na wykonanie remontu. – Jeżeli nie zajdą jakieś nadzwyczajne okoliczności (np. protesty), to umowa z potencjalnym wykonawcą zostanie zawarta do końca pierwszego półrocza 2015 – wyjaśnia Hubert Woźniak. Z naszych informacji wynika, że trwa wykwaterowanie osób, obecnie zamieszkujących ten budynek, co prawdopodobnie zakończy się w maju.

Wizualizacja

Wizualizacja

Kamienica przy Sienkiewicza 25 będzie mieściła 15 lokali mieszkalnych o powierzchni od 23 do 57 mkw. Powiększą one komunalny zasób mieszkaniowy gminy Płock, co oznacza, że zamieszkać tam będą mogły osoby, które mają złożony wniosek o przyznanie mieszkania komunalnego. Nie wiadomo jeszcze jaki będzie koszt budowy – zostanie on określony w wyniku przetargu. Wiadomo jednak, że 40 proc. realnych i udokumentowanych kosztów inwestycji zostanie zwrócone miastu w ciągu 30 dni od przekazania budynku do użytkowania z Funduszu Dopłat, na podstawie ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych. Źródłem finansowego wsparcia tej ustawy jest właśnie Fundusz Dopłat, wydzielony w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Remont drugiej kamienicy już trwa i jest zaawansowany. Chodzi o zabytkową kamienicę oraz przebudowę jej oficyny przy ul. Kwiatka 3. Według planów, ta inwestycja ma zakończyć się w grudniu tego roku.

– W budynku frontowym oraz oficynie znajdą się 22 mieszkania o pow. od 26,55 do 55,87 mkw oraz lokal użytkowy. Także te mieszkania będą lokalami komunalnymi – wyjaśnia Hubert Woźniak. Dofinansowanie do tego budynku z Funduszu Dopłat wynosi 50 proc. kosztów.

Obydwie inwestycje prowadzi Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Prezydent Płocka podpisał również trzecią umowę tego typu – na budynek przy ul. Padlewskiego 6, gdzie dofinansowanie z BGK wyniesie 40 proc. W tej kamienicy powstanie 11 mieszkań komunalnych. Również i tę inwestycję poprowadzi spółka MTBS.

Wydział Inwestycji i Remontów płockiego urzędu miasta buduje w tym roku także dwa bloki komunalne na tzw. szwedzkim osiedlu. – Stają one w miejscu wyburzonych “szwedzkich domów”, powstałych po powodzi z początku 1982 roku – mówi Hubert Woźniak. – Dotychczas trzy z tych azbestowych budynków zostało już “wymienionych” na nowe. Teraz budujemy kolejne dwa. W jednym będzie 15, w drugim – 9 mieszkań – wyjaśnia.

Koszt budowy bloków wyniesie 1,97 mln zł. Zakończenie inwestycji zaplanowano na marzec 2016 roku.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji