Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia, które odbędzie się w poniedziałek, 18 listopada 2024 r. w auli Akademii Mazowieckiej w Płocku (ul. Gałczyńskiego 28) będą problemy migracji. W obliczu rosnących wyzwań demograficznych oraz dynamicznego rozwoju gospodarek cyfrowych i zielonych, migracje stają się istotnym czynnikiem, wpływającym na przyszłość rynków pracy i gospodarek na całym świecie. Na podstawie danych OECD i Eurostatu zostanie omówione, w jaki sposób migranci przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zaspokajają luki kadrowe w kluczowych sektorach oraz stymulują innowacje.
- Zbadamy również, jakie szanse i wyzwania migracje niosą dla Polski i mniejszych ośrodków, takich jak Płock, oraz jak możemy lepiej wykorzystać potencjał migracji do rozwoju lokalnych społeczności - zapowiadają organizatorzy.
Konieczność zatrudniania cudzoziemców wskutek niżu demograficznego występuje w wielu krajach rozwiniętych. Te, w których proces ten istnieje od dawna, mają wypracowane procedury i działania tak na szczeblu makroekonomicznym, jak i przez przedsiębiorstwa.
W Polsce zjawisko imigracji w poszukiwaniu zatrudnienia jest stosunkowo nowe, ale też stanowi dla przedsiębiorców ogromne szanse i wyzwania. Istotą tych szans jest wykorzystanie przybyłych z różnych krajów pracowników - ich umiejętności czy kompetencji lepiej, niż konkurencja. Istotą wyzwań jest oddalenie się od zagrożeń, zarządcze umiejętności postępowania z różnymi pracownikami w jednym zespole.
- Punktem wyjścia do dyskusji w panelu tematycznym, w którym zasiądą samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele środowiska naukowego, przedstawiciele studentów, będzie wykład prof. dr hab. Małgorzaty Duczkowskiej-Piaseckiej i dr Klaudii Gołębiowskiej. Podczas rozmowy poruszymy zagadnienie migracji głównie w odniesieniu do naszego subregionu - wyjaśniają organizatorzy.
PROGRAM Płockiego Forum Gospodarczego:
8:30 - 9:00 - Rejestracja uczestników
9:00 - 9:30 - Uroczyste otwarcie, powitanie uczestników, przemówienia okolicznościowe
9:00 - Otwarcie Strefy Eksperta
9.30 - 10:30 - Wykład/prelekcja
Migracje i mobilność w erze nowych gospodarek - dr Klaudia Gołębiowska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Przedsiębiorcy wobec wyzwań na rynku pracy - prof. dr hab. Małgorzata Duczkowska-Piasecka, Politechnika Warszawska
10:30 - 11:30 - Panel dyskusyjny Migracja w Polsce i subregionie płockim
11:30 - 12:00 - Podsumowanie i zakończenie IV Płockiego Forum Gospodarczego
12.00 - 12.30 - Rozmowy w kuluarach.
Podczas tegorocznej edycji, do dyspozycji uczestników oddana zostanie również Strefa Eksperta, gdzie przedstawiciele instytucji okołobiznesowych, m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Sanepidu, Państwowej Inspekcji Pracy i Urzędów Pracy, będą służyć swoją wiedzą i poradami, a także udzielą zainteresowanym wstępnych konsultacji.
Płockie Forum Gospodarcze to:
1. Największe gospodarcze wydarzenie w subregionie Płockim
2. Połączenie świata nauki ze światem biznesu, które bez siebie nie istnieją
3. Obecność przedstawicieli samorządu gospodarczego
4. Wysokiej klasy prelegenci
5. Unikalna tematyka poruszana podczas Forum
6. Jedno miejsce - rozwój wielu obszarów zainteresowań
7. Eksperci z instytucji okołobiznesowych do dyspozycji uczestników
8. Obecność osób decyzyjnych na Forum/możliwość rozmowy, nawiązania relacji biznesowych, pozyskania kontaktów. Płockie Forum Gospodarcze skierowane jest do przedsiębiorców i ich pracowników, samorządowców, ekspertów, organizacji otoczenia biznesu, działaczy, studentów oraz młodzieży szkół średnich.
Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Płocku, Urząd Miasta Płocka i Akademia Mazowiecka w Płocku.
Wydarzenie objęte Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starosty Płockiego i Prezydenta Miasta Płocka. PetroNews objął wydarzenie patronatem medialnym.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz