W płockim Centrum Edukacji odbyło się pierwsze spotkanie z serii "Olefiny III Bez Tajemnic". Orlen planuje kolejne tego typu wydarzenia w okolicznych miejscowościach.
ORLEN wraz z Hyundai Engineering i Técnicas Reunidas, w ramach przybliżania mieszkańcom regionu inwestycji, która jest realizowana przy płockim zakładzie produkcyjnym koncernu, przygotował serię spotkań pod nazwą "Olefiny III Bez Tajemnic". Projekt jest największą inwestycją petrochemiczną w Europie od 20 lat.
Pierwsze spotkanie odbyło się 19 lutego w sali Centrum Edukacji w Płocku. Podczas wydarzenia mieszkańcy mieli okazję usłyszeć od ekspertów relację z dotychczasowej realizacji inwestycji, jej przygotowania, przebiegu i kontynuacji.
- W ramach naszych działań powstał też program Infrastruktura. Oprócz przygotowania infrastruktury przemysłowej dedykowanej dla samego kompleksu, przebudowujemy również w środku zakładu całą sieć magistralną i wszystkie sieci dystrybucji, żeby jedna inwestycja zmodyfikowała cały zakład, żeby to już było na kolejnych 60 lat - podkreślał Damian Olewnik, dyrektor projektu Olefiny III PKN ORLEN.
Jakie będą główne produkty powstające w instalacji?
- Instalacja Etylenowa - etylen, propylen. Produkcja polimerów, tworzyw sztucznych.
- Instalacja Tlenku Etylenu i Glikolu IIII - tlenek etylenu i glikol. Wykorzystywane przy produkcji płynów do chłodzenia silników, płynów hamulcowych, plastyfikatorów, stabilizatorów wilgoci.
- Instalacja Ekstrakcji Styrenu (pierwsze wdrożenie na skalę przemysłową na świecie) - styren. Wytwarzanie tworzyw sztucznych, kauczuków, żywic, czy szarego styropianu wykorzystywanego do ocieplania domów.
- Instalacja Uwodornienia Benzyny Pirolitycznej - produkcja składników do komponowania benzyn. Dodatki uszlachetniające benzynę.
Podczas spotkania szczegółowo zostały omówione między innymi aspekty bezpieczeństwa, zatrudnienia pracowników z zagranicy, zaangażowania lokalnych przedsiębiorców czy ekologii.
- W sumie w tej chwili mamy 63 firmy z Polski, które realizują prace na terenie budowy i chyba to, co dla nas najważniejsze, również płockie firmy. Mamy 21 firm lokalnych, z naszego otoczenia, które też realizują zadania bezpośrednio na kompleksie. Lokalna gospodarka nie stoi z boku, wspomagamy ją, jak możemy, prowadzimy dużo rozmów, uzgodnienia z kontraktorem, żeby jak najwięcej polskich spółek było zaangażowanych. Dodatkowo, sam kompleks Olefin będzie potrzebował do obsługi instalacji 650 osób, rekrutacje już trwają - wyjaśniał dyrektor Damian Olewnik.
ORLEN szacuje, że kolejnych 600 etatów powstanie w spółkach świadczących usługi serwisowe dla instalacji Olefiny III.
Prelegenci odpowiedzieli również na wiele pytań z sali. Szeroko dyskutowano znaczenie inwestycji dla gospodarki regionu płockiego. Mówiono między innymi o ekonomicznych, społecznych i ekologicznych skutkach budowy.
Jeśli ktoś nie miał czasu w poniedziałek, to może skorzystać z kolejnych terminów:
- 21 lutego (środa) - godz. 17.00 - Szkoła Podstawowa nr 13, przy ul. Sierpeckiej 15 w Trzepowie,
- 22 lutego (czwartek) - godz. 18.00 - Hala Sportowo-Widowiskowa, przy ul. Sportowej 7A w Maszewie Dużym.
Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny.
Rozbudowa Kompleksu Olefin III wpłynie nie tylko na działalność Grupy ORLEN, która dzięki tej inwestycji stanie się liderem przemysłu petrochemicznego, ale również na lokalny rynek pracy i gospodarkę. Wpłaty ORLENU z tytułu podatków od nieruchomości do budżetu gminy Stara Biała, na której terenie powstaje inwestycja, wzrosną o dodatkowe ok. 160 mln zł rocznie (z dotychczasowego poziomu ok. 5 mln zł).
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz