Zamknij

MOSiR odpowiada na protest ws. ratowników: „Chcemy zapewnić ciągłość usług”

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 12:19, 26.06.2025 Aktualizacja: 12:21, 26.06.2025 ok. 2 min. czytania
1 Fot. NSZZ Solidarność Region Płocki Fot. NSZZ Solidarność Region Płocki

Po fali krytyki związanej z ogłoszonym przetargiem na obsługę ratowniczą pływalni „Jagiellonka”, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Płocku opublikował oficjalne oświadczenie. Jak zapewnia zarząd MOSiR, decyzja nie oznacza likwidacji stanowisk pracy ani zwolnień ratowników, a ma jedynie na celu zabezpieczenie pełnej obsady kadrowej na czas wakacji i ewentualnych absencji.

„Nie mamy zamiaru nikogo zwalniać”

W opublikowanym oświadczeniu MOSiR tłumaczy, że postępowanie przetargowe dotyczy „zapewnienia kompleksowej usługi ratownictwa wodnego” na wypadek, gdyby nie udało się obsadzić wszystkich zmian z dotychczasowej kadry ratowników. Jak podkreślają podpisani pod pismem prezes Marcin Jeżewski i wiceprezes Łukasz Zalewski, nie ma mowy o wypowiedzeniu umów o pracę, ani o przenoszeniu kogokolwiek wbrew jego woli na inne obiekty.

- MOSiR Płock zapewnia, że nie ma zamiaru likwidować stanowisk pracy, zwalniać ratowników zatrudnionych na umowę o pracę, ani zmuszać ich do podejmowania pracy na innych obiektach – czytamy w oświadczeniu.

Zarząd argumentuje, że obiekt „Jagiellonka” wymaga pełnej i profesjonalnej obsługi ratowniczej, również w czasie zwiększonego ruchu wakacyjnego oraz nieprzewidzianych nieobecności kadry.

NSZZ „Solidarność”: „Nie można eksperymentować na bezpieczeństwie”

Jak informowaliśmy 25 czerwca, Zarząd Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność” opublikował apel w formie internetowej petycji, wyrażając zdecydowany sprzeciw wobec planowanego zlecenia obsługi ratowniczej firmie zewnętrznej. Według związkowców, taka decyzja może:

  • obniżyć poziom bezpieczeństwa użytkowników pływalni,
  • podważyć zaufanie do kadry ratowniczej,
  • skutkować utratą doświadczenia i procedur wypracowanych przez lata,
  • naruszyć zaufanie mieszkańców do miasta jako gwaranta usług publicznych.

„Bezpieczeństwo nie może być przedmiotem przetargu” – napisano w petycji, która do tej pory zyskała ponad 400 podpisów.

[ZT]398974[/ZT]

Przetarg nie oznacza automatycznego zastąpienia

MOSiR Płock zaznacza, że ogłoszenie przetargu nie jest równoznaczne z automatycznym zatrudnieniem firmy zewnętrznej zamiast obecnych ratowników. To działanie zabezpieczające – „na wypadek braku pełnej dyspozycyjności zatrudnionej kadry”.

W końcowej części oświadczenia MOSiR deklaruje gotowość do dalszego dialogu i współpracy ze związkami zawodowymi. Zapewnia też, że troska o bezpieczeństwo użytkowników pływalni pozostaje priorytetem działań jednostki.

Co dalej?

Spór o przyszłość obsługi ratowniczej na „Jagiellonce” może okazać się początkiem szerszej dyskusji o standardach bezpieczeństwa i formach zatrudnienia w miejskich instytucjach. Póki co, MOSiR tonuje emocje i deklaruje utrzymanie dotychczasowych miejsc pracy, a „Solidarność” mobilizuje opinię publiczną do obrony lokalnej kadry.

Będziemy informować o rozwoju tej sprawy.
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0%
nie podoba mi się 100%
śmieszne 0%
szokujące 0%
przykre 0%
wkurzające 0%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

CynikCynik

0 2

I przypadkiem, później zatrudnią tę ekipę za mniejszą kasę- bo pośrednik musi zarobić. I dać zarobić...

17:47, 26.06.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%