Zamknij

ORLEN łączy siły z MIT i Cambridge. Razem o przyszłości energetycznej

17:28, 27.06.2025 Aktualizacja: 17:28, 27.06.2025 ok. 2 min. czytania
1 Fot. ORLEN Fot. ORLEN

W Warszawie odbyła się wyjątkowa konferencja naukowa pt. „Powering Europe’s Future”, podczas której liderzy biznesu i nauki debatowali o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy ORLENU we współpracy z dwiema prestiżowymi uczelniami – Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz University of Cambridge.

To pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce, w którym udział wzięli światowej klasy naukowcy i eksperci z wielu krajów. Głównym tematem konferencji było bezpieczeństwo energetyczne Europy, zmiany klimatyczne oraz wpływ transformacji energetycznej na geopolitykę regionu.

Nauka i biznes ramię w ramię

– Skuteczna transformacja energetyczna nie może się odbyć bez nauki. Dlatego ORLEN od lat współpracuje z czołowymi ośrodkami naukowymi z Polski i zagranicy – podkreślił Konrad Jar, Dyrektor Wykonawczy ds. Strategii i Innowacji ORLEN.

Firma inwestuje w badania i rozwój – w tym roku planuje przeznaczyć na ten cel aż 27 mln zł.

W trakcie spotkania eksperci rozmawiali m.in. o:

  • rozwoju energetyki jądrowej i małych reaktorów modułowych,
  • znaczeniu regionu Morza Bałtyckiego w transformacji energetycznej,
  • dekarbonizacji systemów grzewczych,
  • wpływie polityki klimatycznej na handel międzynarodowy.

Wśród prelegentów znaleźli się profesorowie z MIT, Cambridge, London School of Economics, Central European University, a także przedstawiciele uczelni z Polski, Litwy, Rumunii, Czech, Japonii i Holandii.

Młodzi również mają głos

W ramach konferencji zorganizowano również konkurs na esej dla studentów i doktorantów. Młodzi naukowcy analizowali przeszkody w szybkim wdrażaniu zielonej transformacji. Wśród laureatów znaleźli się: Antoni Dziwura (University of Warwick), Mihai Dănilă (Uniwersytet w Bukareszcie) oraz Michalina Czerwińska (SGH w Warszawie).

Innowacje z Polski i dla Polski

ORLEN rozwija innowacyjne technologie nie tylko z pomocą uczelni zagranicznych. Współpracuje również z wieloma polskimi instytucjami, m.in.:

  • z Uniwersytetem Warszawskim nad katalizatorami,
  • z Politechniką Warszawską nad technologiami asfaltowymi i paliwami syntetycznymi,
  • z Politechniką Gdańską w zakresie ochrony przed korozją,
  • z UMK w Toruniu nad stabilnością paliw,
  • z Siecią Badawczą Łukasiewicz w temacie utylizacji popiołów,
  • z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin nad biochemikaliami.

W czerwcu br. koncern wprowadził do użytku innowacyjną technologię Multifuel, która umożliwia produkcję energii z wodoru, gazu ziemnego lub ich mieszanki – to rozwiązanie unikalne w skali świata.

Wiedza i technologia na rzecz klimatu

Organizatorzy konferencji zgodnie podkreślali, że przyszłość energetyki leży w połączeniu wiedzy akademickiej, doświadczenia przemysłu i odpowiedzialnych decyzji politycznych. ORLEN deklaruje, że zamierza nadal wspierać inicjatywy naukowe i technologiczne, które przybliżą Polskę i Europę do neutralności klimatycznej.
 

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

dżezo dżezo

0 0

Brzmi jakby Orlen nawiązał współpracę badawczą z MIT i Cambridge ale to MIT i Cambridge zorganizowały konferencję a Orlen za to zapłacił ! I na tym innowacje się kończą . Co za żenada !

08:31, 01.07.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%