Współpraca zakłada budowę instalacji biometanowych oraz wykorzystanie potencjału odpadów rolniczych i poprodukcyjnych, które staną się surowcem do produkcji czystej energii. To krok, który nie tylko zmniejszy emisję CO2, ale również wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Porozumienie obejmuje kompleksowe działania - od analizy dostępnych gruntów (w pierwszej kolejności tych należących do KGS), przez budowę instalacji, aż po dystrybucję i certyfikację biometanu. Współpraca ma też uwzględniać zabezpieczenie areałów pod wykorzystanie pofermentu - produktu ubocznego biogazowni - w rolnictwie.
- Produkcja biometanu to idealny przykład gospodarki cyrkularnej, gdzie odpad staje się paliwem i przynosi realne korzyści nie tylko lokalnie, ale i w skali całego kraju - podkreśla Grzegorz Bujnowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Handlu Gazem ORLEN. - Biometan odgrywa istotną rolę w transformacji energetycznej, wspierając dekarbonizację transportu i stabilność systemu energetycznego.
Krajowa Grupa Spożywcza, jako największy państwowy producent żywności, posiada zarówno surowce poprodukcyjne, jak i dostęp do gruntów rolnych - kluczowych w kontekście wykorzystania pofermentu. To czyni ją idealnym partnerem dla ORLENU w rozwoju sektora biogazu.
- Inwestycje w biogaz i biometan są naturalnym kierunkiem naszego rozwoju. Dzięki współpracy z ORLENEM przyspieszamy zieloną transformację całego łańcucha rolno-spożywczego - mówi Olga Adamkiewicz, Członek Zarządu KGS. - To również wsparcie dla lokalnych społeczności, nowe miejsca pracy i zmniejszenie śladu węglowego.
Grupa ORLEN intensywnie rozwija portfolio paliw alternatywnych - biometanu, bioetanolu i HVO - by do 2035 roku osiągnąć poziom 0,24 mld m3 biometanu rocznie. Plany te obejmują budowę zarówno własnych instalacji, jak i inwestycje realizowane w formule joint venture, a także zakupy w ramach umów off take.
Jednym z kluczowych projektów jest powstająca biometanownia w Głąbowie (woj. warmińsko-mazurskie), której roczna produkcja przekroczy 7 mln m3 biometanu. Co istotne - zostanie on przekształcony w bioLNG, czyli paliwo przeznaczone dla pojazdów ciężarowych. ORLEN posiada także trzy inne biogazownie: w gminach Konopnica, Buczek i Wojny-Wawrzyńce.
Biometan jest obecnie jednym z najbardziej perspektywicznych źródeł energii odnawialnej. Jego zaletą - poza niskoemisyjnością - jest możliwość szybkiego wdrożenia do istniejącej infrastruktury gazowej. To nie tylko korzyść dla środowiska, ale i realna odpowiedź na rosnące potrzeby bezpieczeństwa energetycznego.
Fot. ORLEN
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Uff, jak dobrze, że w moim rodzinnym Mieście są Mądrzy, Kulturalni i zwyczajnie Dobrzy Ludzie. Nic nie szkodzi, że jest ich Niewielu, bo świat będzie istniał, dopóki chociaż jeden dobry CZŁOWIEK żyje 🙂❤️🙂
Kultura_i_Płock?
09:21, 2025-07-26
Cudzoziemiec zatrzymany w Płocku. Dlaczego?
Był zatrudniony na czarno?
Ela
09:16, 2025-07-26
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Nawet śliny szkoda żeby splunąć w stronę tych pooojebów!!!!!
Obywatel Płock
08:50, 2025-07-26
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Ty kuuurwoooo!!!! Cześć mojej rodziny zabili podczas wojny faszyści a Ty mnie i moją rodzinę wyzywasz od faszystów!!!!!!! Masz szczęście że akurat nie przechodziłem w tym czasie obok tego pomnika bo byś zjadł ten karton z tym haniebnym napisem!!!!!
Do łobuza
08:47, 2025-07-26
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz