Pieniądze dla mazowieckich OSP podzielone

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

5 milionów złotych trafi do mazowieckich jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Samorząd województwa mazowieckiego podzielił środki finansowe, dzięki którym będzie można kupić samochody oraz sprzęt ratowniczo-gaśniczy.

W ramach Programu OSP 2016-2017, do urzędu marszałkowskiego wpłynęło aż 211 wniosków na kwotę ponad 12 mln zł. Radni województwa przyjęli już listę jednostek, które otrzymają wsparcie – ostatecznie trafi ono do 139 jednostek OSP – 119 w tym roku oraz 20 w 2017 r. W subregionie płockim wsparcie dostanie 17 jednostek OSP, 15 w tym roku, a dwie w 2017 roku. Łącznie do naszego powiatu trafi blisko 440 tys. zł.

Wysokość pomocy jest różna i kształtuje się na poziomie od 1,8 tys. zł do nawet 100 tys. zł – tyle otrzyma w 2016 roku OSP w Sierakówku (powiat gostyniński) na zakup ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Większość OSP otrzyma pompę pożarniczą: w Juryszewie (gm. Radzanowo), Radzanowie, Niesłuchowie (gm. Bodzanów), Bodzanowie czy Nowym Duninowie. OSP w Wyszogrodzie wzbogaci się natomiast o łódź płaskodenną, a OSP Płock-Trzepowo w zestaw ratownictwa medycznego.

Na 2017 rok zaplanowano zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP w Drobinie i w Gąbinie.

– Strażacy w wielu gminach dysponują starym i wysłużonym sprzętem. A bardzo często to właśnie te jednostki docierają pierwsze z pomocą na miejsce pożaru czy wypadku – mówi marszałek województwa, Adam Struzik.

O tym, jak bardzo ważna jest pomoc strażaków ochotników, najlepiej mówią statystyki. Na Mazowszu działa ok. 1950 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, z czego blisko 500 jest włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2015 r. mazowieckie OSP ponad 45 tys. razy wyjeżdżały do różnego rodzaju zdarzeń zarówno na terenie zasięgu swojej jednostki jak i poza nim

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji