REKLAMA

Pięknie recytować o… człowieku

REKLAMA

Jury miało przed sobą spore wyzwanie. Spośród czterdziestu siedmiu uczestników, trzeba było wybrać tych najlepszych. Wbrew pozorom nie było to łatwe zadanie. – Poziom konkursu był bardzo wysoki, szczególnie w grupie klas IV-VI szkoły podstawowej – mówiła nam Ewa Luma, zasiadająca w jury konkursu „Pięknie być człowiekiem”.

PowiązaneTematy

W sobotę 23 maja, w Książnicy Płockiej odbył się finał 37. konkursu recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem”. Aby usprawnić przebieg finałowej gali, organizatorzy postanowili, aby dwa oddzielne składy jury słuchały dzieci i młodzieży w oddzielnych salach. Pierwszy skład oceniał grupę dzieci najmłodszych z kl. I-III oraz kl. IV-VI, zaś drugi skład – gimnazjalistów.

Rok 2015 został ogłoszony jako Rok św. Jana Pawła II, przypada teraz również setna rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego. Były to nie tylko osoby duchowne, ale także osoby o niezwykłym autorytecie moralnym. Obydwaj byli też poetami. Można uznać za prawdziwe stwierdzenie, że byli bardzo podobni do siebie jako „żywe drogi wiodące do Boga”.

Książnica Płocka upamiętnia w szczególny sposób poetów, pisarzy czy osoby związane ze sztuką. W tym konkursie nie było inaczej. Konkurs miał na celu zaprezentowanie fenomenu twórczości i osobowości Jana Pawła II oraz ks. Jana Twardowskiego. Poprzez tego typu akcje, w dzieciach i młodzieży kształtuje się miłość do literatury, poznawanie piękna poezji, a także uwrażliwienie od najmłodszych lat na świat i jego postrzeganie. Oprócz poezji i prozy Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego, jury wysłuchało wierszy takich poetów jak między innymi: Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Ewa Szelbrug-Zarębina, Konstanty Ildefons Gałczyński, Natalia Usenko czy Kornel Makuszyński. Dzieci oraz młodzież, a także osoby, które przygotowywały recytatorów, wykazały się ogromną kreatywnością. Nic więc dziwnego, że jury tym razem nie miało łatwego zadania. Należy dodać, że wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni i otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Oto lista nagrodzonych i wyróżnionych recytatorów.

I grupa wiekowa – kl. I – II
I nagroda – Jakub Cieślak z Gąbina
II nagroda – Adam Śmiechowski z Łęczycy
III nagroda – Miłosz Żbikowski z PłockaWyróżnienia:
– Alicja Sulkowska z Sierpca
– Dawid Wochowski z Sierpca
– Gabriela Cieslińska z Łęczycy
– Kacper Kazimierski z Kutna

II grupa wiekowa – kl. IV-VI
I nagroda – Nela Motylewska z Białek spod Gąbina
II nagroda – Laura Szewczyk z Sierpca
III nagroda – Maja Wiercińska z Pacyny.

Wyróżnienia:
– Kacper Pałczyński z Góry Św. Małgorzaty
– Eryk Woźniak z Kutna
– Adam Migdalski z Lucienia
– Natalia Grądziel z Lucienia

III grupa wiekowa 13-16 lat (gimnazjaliści)
I miejsce – Emila Mazur z Kutna
II miejsce – Jakub Kulesza z Pacyny
III miejsce – Natalia Józefczyk z Pacyny
III miejsce – Bartosz Olesiński z Kutna

Wyróżnienie:
Weronika Szymańska z Gąbina.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU