REKLAMA

Pięciu artystów i jedna wystawa. „Od grafitu do granitu” w Muzeum Mazowieckim w Płocku

REKLAMA

Muzeum Mazowieckie w Płocku prezentuje wystawę „Od grafitu do granitu”. Będzie można podziwiać dzieła pięciu wybitnych artystów: Ryszarda Rogali, Adama Papke, Krzysztofa Ludwina, Anatola Martyniuka i Janusza Owsianego.

Od 7 maja w Muzeum Mazowieckim w Płocku można będzie obejrzeć wystawę „Od grafitu do granitu. Znajdą się na niej prace czterech malarzy Ryszarda Rogali, Adama Papke, Krzysztofa Ludwina, Anatola Martyniuka oraz rzeźbiarza Janusza Owsianego.

W latach ubiegłych muzeum już prezentowało już szeroki wachlarz dorobku tych autorów. „Od grafitu do granitu” to wystawa obrazująca szczególny wycinek bogatej twórczości artystów. Tym razem podzielą się ze zwiedzającymi pracami wykonanymi przez każdego z nich w innej technice plastycznej.

– Ryszard Rogala wykorzystał rysunek, aby przekazać emocje czy atmosferę miejsc. Adam Papke kierując się intuicją, stworzył świat różnorodnych kompozycji techniką wymagającą, jaką jest akwarela. Krzysztof Ludwin inspiracje zaczerpnięte z codziennych doświadczeń utrwalił, stosując farby akrylowe. Anatol Martyniuk oddał magię łączącą nastoje oraz emocje wykorzystując w tym celu malarstwo olejne. Ostatni artysta Janusz Owsiany to rzeźbiarz, który zgłębiając tajemnice ludzkiego istnienia, stworzył prace w drewnie, metalu oraz kamieniu – opisuje muzeum Mazowieckie w Płocku.

Ryszard Rogala

Artysta urodzony w Łodzi. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz studia uzupełniające na Uniwersytecie Technicznym i Akademii Sztuk Użytkowych w Wiedniu. Jest czynnie działającym architektem i założycielem firmy projektowej STUDIO „R”.
Wieloletni starszy wykładowca w Zakładzie Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Ryszard Rogala to czynny członek Stowarzyszenia Architektów Polskich. Pasjonat – organizator i uczestnik licznych plenerów w Polsce i za granicą (m.in. Ukraina, Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Norwegia , Litwa).
Brał udział w wielu krajowych i zagranicznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

Współzałożyciel i Prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.

Adam Papke

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1987 – 1993 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierunek artystyczno-pedagogiczny. W 1993 roku uzyskał dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym, fotografią i projektowaniem graficznym. Uczestnik wielu wystawach zbiorowych dużej rangi, między innymi:

  • Ogólnopolskiego Triennale Akwareli, Lublin;
  • Międzynarodowego Biennale Akwareli Castra, Słowenia;
  • Światowego Triennale Akwareli, Seul, Korea Południowa;
  • Światowego Biennale Akwareli, Vancouver, Kanada;
  • 8 Festiwalu Akwareli, Brioude, Francja;
  • Światowego Biennale Akwareli, Hong Kong;
  • Światowego Biennale Akwareli, Fabriano, Włochy.

Adam Papke brał udział w licznych plenerach i podróżach artystycznych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i w kolekcjach prywatnych, m.in. w Niemczech, USA, Kanadzie, Japonii, Hiszpanii, na Ukrainie, we Francji, Szwecji, na Litwie, w Peru, Norwegii, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii.

Wiceprezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich oraz członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Krzysztof Ludwin

Polski malarz urodzony w Krakowie, akwarelista, architekt oraz wykładowca akademicki (dr. Inż. Arch. Prof. PK). W latach 1981–1987 studiował architekturę na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie, w latach 1987–1988 na Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Form Przemysłowych.W 2002 roku artysta wydał album „Kraków w akwarelach” z serii „Świat w akwareli”. Nakładem PWN wydano jego podręcznik „Nauka malowania akwarelą” z cyklu „Park edukacja” (Wydawnictwo Szkolne PWN, Warszawa – Bielsko Biała 2011). Od roku 2018 prowadzi zajęcia dydaktyczne w Katedrze Rysunku Malarstwa i Rzeźby na stanowisku profesora uczelni.

Na jego obrazach prawie zawsze można znaleźć elementy architektury. Krzysztof Ludwin jest wiceprezesem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz do Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Anatol Martyniuk

Urodził się w 1960 roku w Krzemieńcu na Wołyniu. Po ukończeniu studiów artystycznych we Lwowie, od 1987 r. zajmuje się pracą twórczą – malarstwem sztalugowym i akwarelą. Uczestnik wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych na Ukrainie, we Francji, w Polsce i Niemczech.

Jako członek Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich brał udział w prestiżowych wystawach, m.in. w Międzynarodowym Biennale Akwareli Castra 2015, Słowenia; Międzynarodowej Wystawie Akwareli ECWS w Salamance, Hiszpania; Międzynarodowej Wystawie Akwareli w Emmerich am Rhein, Niemcy.

Anatol Martyniuk brał udział w licznych plenerach malarskich i podróżach artystycznych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych na Ukrainie, w Polsce i Niemczech, we Włoszech i Francji. Jest członkiem Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.

Janusz Owsiany

Urodzony w 1961 roku w Głogowie. Mieszka w Chociemyśli na Dolnym Śląsku, gdzie prowadzi Pracownię Rzeźby. Jest pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskich i Międzynarodowych Spotkań Twórczych „Chociemyśl”, odbywających się rokrocznie od 1991 roku.

Janusz Owsiany zajmuje się rzeźbą w kamieniu, drewnie, brązie i stali – tworzy instalacje artystyczne. Otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Organizuje plenery malarskie i imprezy artystyczne.

W ramach warsztatów i zajęć indywidualnych angażuje się w pomaganie osobom niepełnosprawnym, szczególnie dzieciom. Inspiracje do pracy twórczej czerpie z otaczającego świata i natury, a także zgłębiając tematykę człowieka – jego odwieczne pytania nad sensem istnienia, zmagania z przemijaniem, człowieka jako istoty poszukującej, podróżującej w wymiarze zarówno realnym, jak i metafizycznym.

Podróż po malowniczych kompozycjach odkrywających wrażliwość oraz umiejętności artystów dostępna będzie w muzeum do 6 czerwca 2021 r.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU