REKLAMA

Paraolimpijczycy z płockiego klubu jadą do Tokio! Będziecie kibicować?

REKLAMA

Już 24 sierpnia rozpoczną się igrzyska paraolimpijskie w Tokio. W 12 dyscyplinach weźmie udział 90 zawodników z Polski. Wśród nich są dwaj zawodnicy z klubu Stowarzyszenie Integracyjny Klub Tenisa w Płocku.

Pierwotnie igrzyska paraolimpijskie w Tokio miały odbyć się między 25 sierpnia a 6 września 2020 roku. Pandemia spowodowała jednak przełożenie wydarzenia o rok – potrwają od 24 sierpnia do 5 września br.

PowiązaneTematy

W programie igrzysk paraolimpijskich znalazły się 22 dyscypliny, a po raz pierwszy w historii są wśród nich badminton i taekwondo. Polacy wezmą udział w 12 dyscyplinach, wystartuje w nich 90 zawodników. Tenis na wózkach będą reprezentować dobrze znani płocczanom Kamil Fabisiak i Piotr Jaroszewski, którzy będą walczyć w rozgrywkach singlowych i deblowych.

Kamil Fabisiak po raz trzeci będzie reprezentować Polskę podczas igrzysk paraolimpijskich. Wcześniej uczestniczył w igrzyskach w 2016 (Rio de Janeiro) i 2012 (Londyn). Jego mottem życiowym jest „Nigdy się nie podawać”. Mieszka w Gostyninie, a trenuje w klubie Stowarzyszenie Integracyjny Klub Tenisa w Płocku (SIKT). Jego największym jak dotychczas sukcesem jest 16. pozycja na świecie według rankingu ITF (30.01.2017).

Najważniejsze osiągnięcia:

  • 4. miejsce na Drużynowych Mistrzostwach Świata we Włoszech 2017 r.
  • 5. miejsce na UNIQLO Wheelchair Doubles Masters 2017 r.
  • Wielokrotny Złoty medal w grze singlowej Mistrzostw Polski w tenisie na wózkach.

Jak zaczęła się jego przygoda ze sportem?

– Podczas drogi ze szkoły średniej na przystanek zostałem zaczepiony przez dziewczynę, Judytę Olszewską, która od wielu lat uprawiała Tenis na wózkach i zapytała mnie czy nie chciałbym spróbować swych sił w tenisie. Po kilku treningach prezes klubu, Wiesław Chrobot, zaproponował mi wyjazd na zgrupowanie kadry ,,B’’ w Inowrocławiu. Podczas pierwszego zgrupowania doceniono moją pracowitość i sumienność, co zaowocowało następnymi zgrupowaniami i tak od tego czasu moje zaangażowanie tenisowe rosło. I tak już od ponad 15 lat od tego całkiem przypadkowego spotkania trwa moja przygoda z tenisem na wózkach – wspomina Kamil Fabisiak.

fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Piotr Jaroszewski uczestniczyć w igrzyskach paraolimpijskich będzie po raz 5. Był już w 2012 roku w Londynie, w 2008 roku w Pekinie, w 2004 roku w Atenach oraz w 2000 r. w Sydney.Jego motto życiowe to „Każdego dnia móc spojrzeć sobie w lustrze prosto w oczy”. Podobnie jak jego kolega, trenuje w klubie SIKT Płock, jest rodowitym płocczaninem.

Największym sukcesem Piotra Jaroszewskiego było 2. miejsce drużynowych mistrzostw świata.

Najważniejsze osiągnięcia:

  • IP 2008 Pekin (CHN) – miejsce 5-8 w grze podwójnej;
  • IP 2004 Ateny (GRE) – miejsce 5-8 w grze podwójnej;
  • IP 2000 Sydney (AUS) – miejsce 5-8 w grze podwójnej.

– Najlepsze, co w życiu zrobiłem to… podjąłem wyzwanie, by będąc niepełnosprawnym być normalnym – przyznaje Piotr Jaroszewski. – Miałem wypadek na trzecim roku AWF, byłem na wydziale trenerskim i na specjalizacji z tenisa. Siłą rzeczy przeszedłem do tego sportu, i jestem jedynym w Polsce trenerem tenisa, który porusza się na wózku – wspomina płocki zawodnik.

Warto podkreślić, że jest najbardziej doświadczonym polskim tenisistą na wózku. Rozegrał pierwszy w historii mecz tenisa na wózkach w Polsce w 1993 roku.

fot. Adrian Stykowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Wszystkim zawodnikom życzymy sukcesów podczas nadchodzących igrzysk paraolimpijskich!

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Anonim says:

    Pamiętam Pana Piotra, jeszcze sprzed wypadku. Podziwiam jego pasję.Jest wzorem dla innych.Sukcesów na Olimpiadzie i w dalszym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU