REKLAMA

Pamiętacie o bonie turystycznym? Nadal można z niego korzystać

REKLAMA

Zbliża się sezon urlopowy, który zapowiada się bezpieczniej, niż rok temu. Firmy związane z turystyką już czekają, by nadrobić straty spowodowane pandemią. ZUS przypomina, że nadal można korzystać z Polskiego Bonu Turystycznego.

Bon turystyczny przyznawany jest na niepełnoletnie dziecko, wynosi 500 zł. Jedno dodatkowe świadczenie przysługuje w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jest to świadczenie jednorazowe, którym możemy zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju.

Na jego realizację mamy czas do 31 marca 2022 r. Warto jednak pamiętać, że bon nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Jak mówi Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego, z najnowszych danych wynika, że w województwie mazowieckim rodzice aktywowali już ponad 208 tys. bonów turystycznych, dokonano płatności na kwotę przeszło 30 mln zł. To najwięcej w Polsce.

– ZUS wygenerował w regionie 648,5 tys. bonów. Oznacza to, że jeszcze wielu uprawnionych może skorzystać z dopłaty do usług turystycznych. Jest z czego wybierać, bo do tej pory udział w programie zgłosiło ponad 20 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Ich aktualna lista dostępna jest np. na stronie www.bonturystyczny.gov.pl – wyjaśnia Piotr Olewiński.

Dla porównania, w całej Polsce ZUS wygenerował już ponad 4,13 mln bonów, z czego aktywowano niecałe 1,33 mln. Należy spodziewać się, że zainteresowanie tym rozwiązaniem znacznie wzrośnie w tegorocznym sezonie urlopowym.Polski Bon Turystyczny jest projektem realizowanym przez Polską Organizację Turystyczną, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych utworzył, dostosował i utrzymuje infrastrukturę informatyczną do jego obsługi. Bon uzyskamy poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej.

Aktywacja bonu jest intuicyjna – po zalogowaniu na PUE, na stronie www.zus.pl należy wejść w zakładkę „Ogólny”. Następnie w menu bocznym trzeba otworzyć zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a dalej „Mój bon”. Tam należy go aktywować. Otrzymamy w zamian kod obsługi płatności, którym zapłacimy później za usługę turystyczną.

Bon można aktywować na PUE w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami. Wystarczy wówczas podać dane kontaktowe: adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Właśnie tam system wyśle kod obsługi płatności.

Informacje o bonie są cały czas dostępne na profilu PUE ZUS. Można tam np. sprawdzić jaka kwota pozostała jeszcze do wykorzystania. Za pomocą bonu można bowiem płacić wielokrotnie, aż wyczerpie się pełną przyznaną kwotę.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 2

  1. Kajak Głodek says:

    Gościu, na ciebie to nawet takiego bonu szkoda z taką ortografią…

  2. Bon nie wypal says:

    Bon fajna sprawa tylko zeby niebyly takie drogie hotele jak w tej chwili a dokladnie tam gdzie chonoruja bon mam na 1500 a teraz przy tych cenach to nawet na sam hotel nie starcza wiec moge komus go oddac na dzien dziszejszy to trzeba miec z 10tys by w polsce zrobic sobie wakacje nad morzem pomijajac ten smieszny bon kto chce to pisac

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU