“Oświęcim to była igraszka…” – “Pilecki” w NovymKinie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Już od jutra płocczanie mogą wybrać się na wyjątkowy film. Na ekranie kina “Przedwiośnie” wchodzi “Pilecki”, historia jednego z największych bohaterów II wojny światowej.

“Pilecki” to fabularyzowany dokument, przedstawiający biografię rotmistrza Witolda Pileckiego. Opowiada o życiu Pileckiego od czasów młodości, poprzez II wojnę światową, aż do procesu i egzekucji.

Rotmistrz Pilecki był weteranem wojny z Bolszewikami z 1920 roku oraz kampanii wrześniowej. Po rozwiązaniu jego jednostki, przeszedł do walki w konspiracji. Bohater filmu jako ochotnik zgłosił się do służby w obozie Auschwitz. Jego zadaniem była organizacja konspiracji oraz przekazywanie raportów z obozu. To właśnie raporty Pileckiego są pierwszymi, jakie dotarły do aliantów.

Po zakończeniu II wojny światowej, rotmistrz pozostał w konspiracji, tym razem walcząc przeciwko komunistom. Został aresztowany 8 maja 1947 roku. Podczas przesłuchań był wielokrotnie torturowany. Spreparowany proces zakończył się 15 marca 1948 roku. Wyrok kary śmierci wykonano poprzez rozstrzelanie 25 maja 1948 roku. W 1990 roku Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza Witolda Pileckiego, a w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński nadał mu Order Orła Białego.

Pierwszy seans filmu w NovymKinie “Przedwiośnie” w piątek o godz. 17.30.

Podziel się:

Komentarze są zamknięte

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji