REKLAMA

REKLAMA

Ostatnie dni wystawy dzieł Młodożeńca w płockim muzeum

REKLAMA

„Tropić własne fascynacje”, to zdanie wydaje się być mottem twórczości Stanisława Młodożeńca. Takie jest też tytułowe dla wystawy płótno „Obraz kontrolny”.

Przeczytajrównież

Po ten obraz należy sięgnąć do przeszłości i skojarzyć z piszczącym dźwiękiem wydobywającym się z telewizora, gdy emisja dziennej ramówki została zakończona. – Dwadzieścia pięć płócien, które prezentuję na wystawie, splatają mniejsze narracje – dopowiada artysta. Jego prace można oglądać tylko do końca września.

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.

Jedną z najbardziej reprezentatywnych prac Stanisława Młodożeńca jest obraz „Studio”. Wizerunek studia artysty, jak papierek lakmusowy wskazują na coraz rzadziej spotykaną wśród malarzy „dobrą rękę”. Doskonałe opanowanie warsztatu, dzięki którym obraz po prostu działa. Swoistym wyjątkiem są prace nawiązujące do Williama Hogartha, którego karykaturalne malarstwo trafiało w samo sedno nastrojów i problemów społecznych Anglii drugiej połowy XVIII wieku.

Wycieczką w kierunku Nowego Jorku, w którym artysta spędził wiele lat, są prace na papierze – szybkie szkice miasta, fragmentaryczne kadry Nowego Jorku. Zupełną ich przeciwnością są abstrakcje, niezwykle rzadki problem w twórczości Młodożeńca. Malarz stworzył zaledwie kilka obrazów, które reprezentują ten rodzaj myślenia o sztuce. Jeden z nich został zaprezentowany na wystawie. – Cieszy mnie każdy przyjazd do Polski, takie pracowite wakacje, na które pozwalam sobie co rok. Kupuje tu swoje ulubione farby i zaczynam malować z nową energią. A efektem jest szaleńcza plątanina barw. W takich chwilach jak mawiał Artur Nach Samborski – „obraz domalowuje się sam”.




Całość wystawy zamyka się w ramach chronologicznych między 2010 a 2013 rokiem. Możemy wyciągnąć z niej pełną paletę fascynacji i archipelag tematów poruszanych przez Stanisława Młodożeńca, który choć nie lubi opowiadać o meandrach swojej twórczości, broni się w najlepszy sposób: malarstwem.

Wystawa została otwarta 14 sierpnia. Dzieła Stanisława Młodożeńca można oglądać do końca września w Muzeum Mazowieckim w Płocku, ul. Tumska 8.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU