REKLAMA

Ostatnia okazja do obejrzenia eksperymentalnej wystawy w Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA

Tegoroczny Festiwal Themersonów już się zakończył, ale w Płockiej Galerii Sztuki jeszcze można oglądać wystawę „Blow-up an Idea!”, będącą zmierzeniem się z twórczością Themersonów.

15 listopada o godzinie 18 w Płockiej Galerii Sztuki odbędzie się uroczysty finisaż wystawy „Blow-up an Idea!”. Tytuł wystawy nawiązuje do filmu „Blow up” („Powiększenie”) z 1966 r., wyreżyserowanego przez reprezentanta „slow cinema” Michalangelo Antonioniego.

PowiązaneTematy

Obraz, z trudną do opowiedzenia fabułą, jest osnuty wokół zagadki zbrodni, o której nie wiadomo, czy tak naprawdę się wydarzyła, czy była tylko złudzeniem, któremu uległ główny bohater. Podobnie jest z wystawą, którą trudno opisać, ale warto samemu sprawdzić, czy taka lekka themersonowska swoboda myślenia, zaprezentowana na ekspozycji, może dziś zaistnieć w obiegu kultury.

„Blow up an Idea!” to także przypomnienie, iż po angielsku Stefan Themerson pisał swoje powieści i tym językiem posługiwali się goście prowadzonego przez niego i Franciszkę klubu Common Room. Również po angielsku ukazywały się współtworzone przez Themersonów wydawnictwa w ich oficynie Gaberbocchus.

– „Blow-up an Idea!” jest wystawą-eksprymentem, pokazującym, co się stanie, kiedy zaproszeni do udziału w niej twórcy odniosą się do wybranych grafik i rysunków, wyróżnionych w pięciu edycjach konkursu „Ulica Themersonów”, mając do dyspozycji różne środki wyrazu: video, fotografię, a nawet tak zwyczajny materiał, jak biurowy spinacz czy drut. W wyniku ich działań – przemian jednej formy w drugą – powstały prace: zdjęcia, filmy czy instalacje przestrzenne, posiadające interesujący i osobliwy walor wizualny – opisuje Płocka Galeria Sztuki – Wygięte z drutu w trójwymiarową przestrzeń wcześniej narysowane sceny i postaci, zyskały nowe konteksty, ale wciąż z wyraźnym śladem i nawiązaniem do twórczości Themersonów: semantycznym – z teoriami Stefana i wizualnym – z niezależnymi, bujnymi i kapryśnymi liniami w rysunkach Franciszki – dodaje.Themersonów interesowała bezkompromisowa rzetelność formy, jasny zakres znaku, wyraźne granice sensu i nonsensu, które często nie pokrywały się z powszechnym przekonaniem co do ich przebiegu. Prezentowane prace to próba oddania zamiłowania do eksperymentu i osobliwości, charakteryzujących Themersonów, a także sprawdzenia, czy w 2019 roku nadal jest to interesujące.

„Blow-up an idea!”. Themersonowie 2019
Płocka Galeria Sztuki (Galeria Kreski)
26.10-10.11.2019
Galeria czynna: wtorek-niedziela | 10-18
Kuratorzy: Krzysztof Cichoń, Alicja Wasilewska

Autorzy prezentowanych prac: Marceli Adamczyk, Anita Błażejewska, Ewa Brudny, Agnieszka Cioch, Agnieszka Gogola, Ewa Gołojuch, Katarzyna Kulikowska, Daniel Le Hai, Aleksandra Miklas, Olga Naliwajko, Piotr Naliwajko, Weronika Pakuła, Jozef Pilat, Filip Wojciechowski, Michał Wolf.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU