Trwają ostatnie prace wykończeniowe w trzykondygnacyjnym budynku Ośrodka Radioterapii w Płocku. Przypomnijmy, że mieści się on na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
Dobiega końca budowa Ośrodka Radioterapii w Płocku. W trzykondygnacyjnym budynku znajdą się:
- pierwsze piętro: Oddział Chemioterapii Dziennej,
- drugie piętro: Oddział Onkologiczny oraz łóżkowy radioterapii,
- parter: pracownia tomografu komputerowego, rezonansu magnetycznego i medycyny nuklearnej.
Dodatkowo w ośrodku znajdą się pracownie brachyterapii oraz teleradioterapii wyposażonej w dwa akceleratory, czyli urządzenia wytwarzające promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej. Dzięki temu rozwiązaniu, pacjenci w jednym miejscu będą mieli dostęp do wszystkich aktualnie stosowanych metod radioterapii. W ramach inwestycji powstanie również pracownia medycyny nuklearnej z aparatem PET/CT zapewniającym wykrywanie i kontrolowanie przebiegu leczenia chorób nowotworowych. Wszystkie piętra są już w trakcie prac wykończeniowych.
Jak informuje wykonawca, bydgoska firma ALSTAL Grupa Budowlana, prace wykończeniowe przez najbliższy czas będą obejmować montaż wykładzin oraz sufitów podwieszanych, a także malowanie wszystkich przestrzeni.
– Zostanie również zamontowana stolarka wewnętrzna oraz elementy wykończeniowe instalacji wentylacji i klimatyzacji. Rozpoczęto również tzw. biały montaż, czyli ostatni etap wykończenia wnętrz takich, jak łazienka i kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze. Co ważne, na dachu Ośrodka Radioterapii zostały już zamontowane elementy instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowo w trakcie przebudowy jest niezbędna infrastruktura techniczna, w której skład wchodzą m.in. droga wewnętrzna, parking, sieci, trafostacja i wszystkie przyłącza – wyjaśnia wykonawca.
Po zakończeniu budowy, pacjenci Ośrodka Radioterapii mają mieć dostęp do wszystkich aktualnie stosowanych metod radioterapii. Pierwsi pacjenci mają pojawić się w placówce jeszcze w tym roku. Wartość kontraktu to nieco ponad 73 miliony złotych.
Pechowy początek
- 2013 r. – prezydent Płocka Andrzej Nowakowski obiecał mieszkańcom ośrodek radioterapii.
- Sierpień 2014 roku – placówkę miała stworzyć Spółka Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP), która wygrała nawet przetarg na dzierżawę działki na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Spółka miała sfinansować tę inwestycję, jednak wycofała się z tych planów.
- Luty 2017 r. – Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marcina Kacprzaka w Płocku podpisał umowę z firmą NU-MED. Budowa tego ośrodka miała się zakończyć pod koniec 2019 r.
- Sierpień 2018 r. – rzecznik inwestora, Jacek Stepnicki poinformował, że termin prac został przesunięty ze względu na „reformę służby zdrowia i wprowadzenie sieci szpitali”.
- Październik 2019 r. – wmurowano kamień węgielny pod inwestycję, którą miało zrealizować gdańskie Centrum Radioterapii i Usprawniania, będące częścią grupy NU-MED, która otworzyła podobne cztery ośrodki w Elblągu, Katowicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zamościu.
- Grudzień 2020 r. – inwestor ostatecznie wycofał się z inwestycji, jak tłumaczono – z powodu pandemii.
- 29 października 2021 r. – została podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie ośrodka. Zaprojektowaniem i budową zajęło się wyłonione w przetargu konsorcjum firm, którego liderem jest ALSTAL Grupa Budowlana Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w Bydgoszczy, a partnerem ALSTAL Investment Spółka z o.o.





Żeby koszty zwiększyć. A odnośnie nagłówka kiedy pierwsi pacjenci….? No to zapisy na NFZ to na jakiś 2025 rok. Chyba że prywatnie no to w pierwszym dniu otwarcia.
A te marmury do czego
Nie trzeba potem ich malować :)
to nie marmur tylko zwykła glazura