ORLEN zakupił sprzęt dla płockiego szpitala

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii zostanie wyposażone w nowy sprzęt medyczny. Pojawią się m.in. nowe respiratory, wielofunkcyjny aparat USG, przyłóżkowy aparat RTG, urządzenia do ciągłego leczenia nerkozastępczego i aparat do pomiaru parametrów krytycznych u pacjenta. Darowiznę na ten cel przekazała Fundacja „ORLEN – DAR SERCA”, która wspólnie z PKN ORLEN stanowi grono największych darczyńców Szpitala im. Marcina Kacprzaka w Płocku.

PKN ORLEN wsparł płocki szpital kwotą w wysokości 1.420.000 zł. Za tę kwotę pracownicy szpitala wojewódzkiego będą mogli korzystać z siedmiu nowoczesnych respiratorów, wielofunkcyjnego aparatu USG, przyłóżkowego aparatu RTG, dwóch urządzeń do ciągłego leczenia nerkozastępczego, aparatu do pomiaru parametrów krytycznych u pacjenta, aparatu do znieczulenia, wiertarki neurochirurgicznej i ortopedycznej oraz bronchofiberoskopu, służącego do diagnostyki płuc, tchawicy i oskrzeli.

– Zakup ten zdecydowanie poprawi dostępność do świadczeń medycznych dla pacjentów, znajdujących się w stanie krytycznego zagrożenia życia wskutek wszelkiego rodzaju wypadków, oparzeń czy chorób układu krążenia – mówi Stanisław Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na który trafi sprzęt, istnieje od początku funkcjonowania szpitala i dysponuje 18 łóżkami. Jest to jedyny oddział w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Płocka, na którym lekarze ratują życie i zdrowie ludzi poszkodowanych na skutek wypadków, oparzeń, chorób układu krążenia oraz zakażeń.

– Działania na rzecz poprawy jakości i dostępu do służby zdrowia w wymiarze lokalnym, adresowane do mieszkańców Płocka i okolic, znajdują się wśród priorytetowych zadań, prowadzonych przez ORLEN wspólnie z Fundacją „ORLEN – DAR SERCA”. W poprzednich latach Spółka wielokrotnie wspierała płockie placówki, przekazując im środki finansowe na zakup aparatury medycznej, która trafiała zarówno do Szpitala na Winiarach, jak i do Szpitala św. Trójcy. Wartość darowizn przekazywanych w ostatnim czasie obu szpitalom wyniosła około 8,5 miliona zł – mówi Wioletta Kulpa, Delegat Prezesa Zarządu PKN ORLEN ds. Społeczności Lokalnych.

fot. materiały prasowe

W dotychczasowej współpracy pomiędzy PKN ORLEN a płockim Szpitalem Wojewódzkim wyjątkowe znaczenie miała również realizacja takich projektów, jak m.in. „Ratowanie życia w sytuacjach kryzysowych” oraz „Ratowanie życia w ciężkich oparzeniach”. Dzięki systematycznemu wsparciu ze strony Koncernu i wykorzystaniu najnowszego specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej, w placówce tej stworzono warunki do skutecznego leczenia oparzeń i innych stanów bezpośredniego zagrożenia życia.

Aby umożliwić leczenie ofiar wypadków i katastrof, PKN ORLEN sfinansował również zakup m.in. tomografu komputerowego, defibrylatorów, urządzenia służącego do wykonywania rezonansu magnetycznego, aparatury monitorującej oraz urządzeń do przeszczepów skóry.

Koncern przekazał także darowizny na wyposażenie pracowni hemodynamiki, wyposażenie oddziału ratunkowego oraz zakup angiografu służącego do diagnozowania i oceny stanu naczyń krwionośnych. Spółka wsparła również rozbudowę Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, dzięki czemu w placówce tej stworzono nowe stanowiska intensywnej opieki medycznej, a tym samym umożliwiono dogodne warunki do hospitalizacji większej liczby pacjentów w stanach bezpośredniego zagrożenia życia.

PKN ORLEN przekazał szpitalowi także darowiznę rzeczową, w postaci prawie 15 tysięcy sztuk pościeli i bielizny operacyjnej, jak m.in. m.in. fartuchy, spodnie i bluzy dla zespołów operacyjnych, poszewki, prześcieradła, podkłady oraz serwety operacyjne.

fot. materiały prasowe

Darowizny Koncernu i Fundacji ORLEN DAR-SERCA na rzecz płockich placówek medycznych to także wsparcie udzielane Szpitalowi Miejskiemu im. Św. Trójcy, który za otrzymane fundusze wyremontował Oddział Pediatryczny i doposażył go w nowoczesny ultrasonograf i stół ortopedyczny z wyposażeniem. Zakupiony sprzęt umożliwia lekarzom m.in. wykonywanie badań kardiologicznych płodu, diagnostykę naczyniową oraz narządu ruchu połączoną z zabiegami wykonywanymi pod kontrolą USG.

Z nowego aparatu może korzystać znaczna część Oddziałów Szpitalnych oraz Poradni Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej. Natomiast nowoczesny i zaawansowany technologicznie stół operacyjny przepuszczający promienie RTG, pozwala medykom na wykonywanie zabiegów operacji dysków oraz stabilizacji kręgosłupa, a także zabiegów z zakresu traumatologii kończyn dolnych. Nowe wyposażenie pozwala również na rozwinięcie technik artroskopowych, szczególnie barku i stawu biodrowego, dzięki czemu możliwe jest zastosowanie nowych, mniej inwazyjnych technik operacyjnych. Placówka z darowizn zakupiła również na salę operacyjną nowoczesne oświetlenie LED oraz ogólnodiagnostyczny aparat RTG wykorzystujący diagnostykę cyfrową.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji