ORLEN kontynuuje rozwój działalności wydobywczej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka ORLEN Upstream Norway podpisała umowę z firmą Vår Energi dotyczącą zakupu 20-procentowych udziałów w pięciu koncesjach, obejmujących między innymi eksploatowane złoże Goliat na Morzu Barentsa. Transakcja ma znacząco zwiększyć zasoby surowcowe koncernu oraz przyczynić się do wzrostu wydobycia w kolejnych latach.
Jak podkreśla ORLEN, dzięki przejęciu udziałów, zasoby gazu ziemnego i ropy naftowej norweskiej spółki koncernu zwiększą się o blisko 60 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. W perspektywie kilku lat wydobycie z nowych aktywów ma wzrosnąć do około 12 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.
– Jedną transakcją zwiększamy skokowo nasze zasoby gazu i ropy w Norwegii o 15 proc. Ten zakup otwiera nowy rozdział w historii działalności Grupy ORLEN. Obiecaliśmy Polakom zapewnienie niezależności i bezpieczeństwa energetycznego oraz możliwie najniższe ceny. Dlatego utrzymaliśmy ceny gazu na niezmienionym poziomie, chroniąc naszych klientów przed skutkami geopolitycznych zawirowań. I dlatego konsekwentnie powiększamy własną bazę surowcową. Właśnie w ten sposób budujemy bezpieczną, stabilną i odporną na kryzys Energię jutra – mówi Ireneusz Fąfara, prezes zarządu ORLEN.
Prawie 60 mln baryłek dodatkowych zasobów
Przedmiotem umowy są udziały w pięciu koncesjach, obejmujących nie tylko samo złoże Goliat, ale również dodatkowe zasoby odkryte w obrębie wyniesienia geologicznego Goliat Ridge.
Według danych ORLENU, udział przypadający spółce w obecnie eksploatowanym złożu Goliat wynosi ponad 36 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Kolejnych około 22 mln baryłek ma pochodzić z planowanego uruchomienia wydobycia na obszarze Goliat Ridge. Łącznie daje to około 58 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym około 3 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.
– W ciągu najbliższych czterech lat przeprowadzimy inwestycje, które zwiększą możliwości wydobycia z przejętych koncesji. Dzięki temu do końca dekady wydobycie z tych aktywów wzrośnie trzykrotnie – z ok. 4 tys. do 12 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Złoża Goliat i Goliat Ridge będą produkować co najmniej do 2040 r., zapewniając ORLEN Upstream Norway stabilne przychody i dobre warunki do dalszego rozwoju – podkreśla Wiesław Prugar, wiceprezes zarządu ORLEN ds. wydobycia.
Jedno z najważniejszych złóż Morza Barentsa
Złoże Goliat zostało odkryte w 2000 roku, a produkcja rozpoczęła się szesnaście lat później. Wydobycie prowadzone jest z wykorzystaniem specjalnej pływającej jednostki produkcyjno-magazynowo-przeładunkowej typu FPSO.
Obiekt wyróżnia się nietypową konstrukcją. Zamiast klasycznego kadłuba przypominającego statek, platforma została zaprojektowana na planie koła, co zwiększa jej stabilność i bezpieczeństwo pracy w trudnych warunkach Morza Barentsa. Jednostka może wydobywać do 100 tys. baryłek ropy dziennie, a jej zbiorniki magazynowe mieszczą około miliona baryłek surowca.
Dodatkowym atutem jest zasilanie energią elektryczną dostarczaną z lądu. Ponad 90 proc. tej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dzięki temu emisja związana z wydobyciem wynosi około 2 kg dwutlenku węgla na baryłkę ekwiwalentu ropy, podczas gdy światowa średnia sięga około 16 kg.
Ważny krok dla bezpieczeństwa energetycznego
Morze Barentsa pozostaje jednym z najważniejszych obszarów rozwoju norweskiego sektora wydobywczego. Według danych norweskiej administracji, w południowej części akwenu nadal znajduje się ponad 9 mld baryłek ekwiwalentu ropy zasobów możliwych do wydobycia, z czego ponad połowę stanowi gaz ziemny.
ORLEN zwraca uwagę, że istniejąca infrastruktura złoża Goliat może w przyszłości odegrać istotną rolę w zagospodarowaniu kolejnych odkryć i stworzeniu regionalnego hubu gazowego. W efekcie inwestycja może mieć znaczenie nie tylko dla samego koncernu, ale również dla wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Europy, w tym Polski.
Finalizacja transakcji wymaga jeszcze uzyskania zgody norweskich władz. Po jej zatwierdzeniu udziałowcami złoża Goliat będą: Vår Energi jako operator z 45-procentowym udziałem, Equinor posiadający 35 proc. oraz ORLEN Upstream Norway z 20 proc. udziałów.








![Z jeziora Górskiego wyciągnięto mężczyznę. Niestety, nie przeżył [AKTUALIZACJA]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/lpr-360x180.jpg)













![Autorytet czy kolega? Uczniowie szczerze o nauczycielach [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/staszic_nauczyciele-360x180.jpeg)

![„Czy studia są jeszcze potrzebne?” – młodzież ze Staszica rozmawia o przyszłości [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/05/staszic_studia-360x180.jpeg)


![Jakie propozycje książkowe na wakacje? [PODCAST]](https://petronews.pl/wp-content/uploads/2026/06/ksiazki-360x180.jpeg)


















