Okiem Robaka: Wciąż świętujemy rok wolności

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W czwartkowe południe Dyrektor Książnicy Płockiej Joanna Banasiak otworzyła wystawę “Z ziemi płockiej po wolność i demokrację… 1989-1994”. Jest to kolejny punkt w obchodach, przywołujących wydarzenia sprzed dwudziestu lat, a właśnie wtedy kształtowała się polska demokracja.

Zebrane dokumenty i archiwalia obrazują czas pierwszych wolnych wyborów, postaci regionalnych parlamentarzystów, odwołują się też do nietuzinkowej postaci tamtych lat – Honorowego Obywatela Płocka Tadeusza Mazowieckiego.

Pożółkłe papiery w gablotach mogą teraz wydawać się naiwnie szczere, nie przystające do naszych obecnych wyobrażeń i standardów, ale są świadectwem nowego rozdziału polskiej historii, i to tej najnowszej. Pragnienie nowej, demokratycznej Polski okupione było wielkim, osobistym ryzykiem, a wielokrotnie poświęceniem. Od tamtych dni minęło zaledwie ponad dwadzieścia lat, ale już teraz takie zaangażowanie w walkę o nową, wolną ojczyznę opisujemy w kategoriach bohaterstwa. Jeszcze nie opadły emocje, wspomnienia tamtych, gorących dni są wciąż żywe, szczególnie w relacjach ich uczestników.
W otwarciu wystawy wzięli udział legendarni ludzie płockiej „Solidarności” m.in. Maria Stępniak, Tadeusz Ścieżko, Jarosław Kozanecki, Tadeusz Taworski, Jan Waćkowski. Ich osobiste relacje i oceny, a nawet spory były niepowtarzalną lekcją najnowszej historii, nie tylko dla uczestniczącej w imprezie szkolnej młodzieży. Wielokrotnie w wypowiedziach zaproszonych gości, jak natrętna mucha powracało pytanie, czy za taką Polskę, jaka jest teraz, oddawali swą młodość i małą stabilizację, ryzykowali życiem, byli internowani, takiej się domagali, o takiej marzyli… Kontrowersje, dotyczące tzw. “grubej kreski”, sejmu kontraktowego i wyborów Prezydenta Polski, “Okrągłego Stołu”, żywo dzieliły prelegentów, wzbudzały wciąż żywe emocje.

Wątpliwości działaczy związkowych, którzy zapisali się w naszej, lokalnej historii są pewnie dla nas piękną lekcją patriotyzmu, który wynika z ich osobistej postawy, uzewnętrznianej, potwierdzanej konkretnymi działaniami, okupionej niejednokrotnie poświęceniem, a nie tylko wewnętrznych przekonań.

Jesteśmy właśnie tuż po obchodach Święta Flagi. Biało-czerwona to symbol tego, kim jesteśmy i drogi, jaka jeszcze przed nami. Zadbajmy o to, by nieść ją wysoko i z dumą…

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji