Od poniedziałku apteki nieczynne przez godzinę

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jak podaje Naczelna Rada Aptekarska, od poniedziałku, 16 stycznia, apteki rozpoczynają protest, związany z zapisami ustawy refundacyjnej.

Dzisiaj Naczelna Rada Aptekarska podjęła decyzję o rozpoczęciu protestu, wzywając wszystkich aptekarzy do:

  1. ograniczenia od 16 stycznia pracy w godzinach 13.00 – 14.00 jedynie do realizacji recept w nagłych przypadkach;
  2. rygorystycznego badania formalnej poprawności recept lekarskich i wydawania leków refundowanych jedynie na podstawie recepty prawidłowo wystawionej.

Aptekarze protestują przeciwko zapisom ustawy, która przerzuca na nich odpowiedzialność za realizację nieprawidłowo wypełnionych recept. Dlatego żadają zaprzestania karania ich za błędy na receptach przez nich niezawinione (uchylenia art. 43 ust.1 pkt. 6 ustawy refundacyjnej). Chcą również możliwości uzyskania przez pacjenta leku tańszego niż przepisany na recepcie (zmiany art. 44 ustawy refundacyjnej).

Pierwotnie zapisy ustawy mówiły o odpowiedzialności finansowej lekarzy za błędnie wystawione recepty. Ci jednak, w ramach protestu, wypisywali je specjalnie wadliwie. Dlatego aptekarze żądają rzeczywistej abolicji dla aptek, w związku z wydawaniem leków na wadliwe  recepty wystawione podczas protestu lekarzy, po 1 stycznia 2012 roku (zmiany ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy refundacyjnej).

źródło: Naczelna Izba Aptekarska

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji