Od Art Brut do Art Naive – wystawa w Domu Darmstadt

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gromadzona od ponad 10 lat, nie jest tylko zwykłą kolekcją. Kryją się za nią ludzkie historie, niezwykłe podróże i – pielęgnowane latami – przyjaźnie z artystami. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na pierwszą retrospektywną wystawę kolekcji Andrzeja Kwasiborskiego.

Wernisaż rozpocznie się 21 czerwca o godz. 18 w Domu Darmstadt. Na kolekcję AK składają się prace takich artystów jak: Renata Bujak, Henryk Żarski, Tomasz Sitkowski, Marek Świetlik, Adam Dembiński, Włodzimierz Rosłon, Roman Rutkowski, Krzysztof Wiśniewski, Bogdan Ziętek, Maria Wnęk, Tomasz Jezierzański, Tadeusz Głowala, Mikołaj Blachowski, Genowefa Magiera, Adam Niedzgorski, Radosław Pytelewski, Władysława Irańska, Mirosław Śledź, Piotr Jan Bedyński, Damian Rebelski, Paweł Garncorz, Władysław Wałęga, Erwin Sówka, Józef Chełmowski, Władysław Luciński, Jerzy Sewina, Marianna Razik, Wiktor Chrzanowski, Wanda Krawczuk, Jan Nowak, Eugeniusz Brożek.

Andrzej Kwasiborski, płocczanin, jest jednym z największych amatorów sztuki brut i naiwnej w kraju. Jednym z nielicznych kolekcjonerów, których nie interesuje wyłącznie gromadzenie prac, ale również promocja jej twórców w Polsce i zagranicą oraz ich los. Jest w stałym kontakcie z artystami. Jak sam podkreśla – samo zbieranie dzieł sztuki nie dawało mu pełnego zadowolenia. Dlatego od 2002 roku zaczął wydawać publikacje poświęcone autorom, których stałymi składowymi były: nota biograficzna, zdjęcie artysty i kilka reprodukcji. Samizdatowe wydawnictwa rozsyła do muzeów, galerii i ludzi związanych z branżą sztuki, by świat się dowiedział o istnieniu tych wspaniałych ludzi. Do dziś ukazało się 35 zeszytów samizdatowego wydawnictwa AK.

Choć prace z kolekcji AK są często prezentowane na wystawach krajowych, a ostatnio i za granicą to wystawa, pod przewrotnym tytułem, “Od Art Brut do Art Naive” jest pierwszą, retrospektywną ekspozycją w historii kolekcji. Wystawa czynna jedynie do 30 czerwca. Wstęp wolny.

Podziel się:

Komentarze są zamknięte

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji