
Kobiety sukcesu i ekspertki wystąpiły na konferencji „Współczesna kobieta – silna kobieta” na Akademii Mazowieckiej w Płocku. Wydarzenie pozwoliło na dyskusję o działaniach na rzecz poprawy statusu kobiet na rynku pracy oraz wsparciu w realizowaniu ambicji w zgodzie z macierzyństwem.
W Akademii Mazowieckiej w Płocku pod koniec marca odbyła się konferencja „Współczesna kobieta – silna kobieta”. Z inicjatywą spotkania w ramach projektu „Polka XXI wieku” wyszła posłanka Anna Ewa Cicholska. W spotkaniu wzięły udział kobiety, które osiągnęły sukces zawodowy i niejednokrotnie dokonały trudnej sztuki połączenia kariery z życiem rodzinnym.
Ideą wydarzenia jest wymiana poglądów, dotyczących miejsca i roli kobiety we współczesnym świecie. Podczas spotkania zgromadzeni na auli Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej w Płocku mieli okazję dowiedzieć się o sytuacji kobiet na rynku pracy, nierównej pozycji zawodowej kobiet i mężczyzn, zmaganiach między pracą zawodową a macierzyństwem i wielu innych sprawach, ważnych w życiu rodzinnym i karierze kobiet.

Spotkanie rozpoczęło się od występu Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, następnie swój wykład „Sytuacja kobiet na rynku pracy” wygłosiła posłanka Anna Ewa Cicholska.
– Miałam osobiście takie szczęście w życiu, że jak wychowywałam syna, to mogłam pracować na pół etatu, ale wtedy pracowałam w oświacie i były takie możliwości. Dzięki temu syna miałam w zasięgu ręki, a jednocześnie mogłam się doskonalić zawodowo. Wiem, że są duże ograniczenia, ale musimy te bariery przełamywać. Miałam spotkanie z pracodawcami, żeby ułatwiać młodym kobietom pracę, przynajmniej na początku kariery. Żeby miały możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin. Teraz praca zdalna jest ogromnym ułatwieniem w kontakcie zarówno z zakładem pracy, gdzie możemy wykonywać swoją pracę i mamy też obok siebie małe dzieci, które możemy mieć pod opieką – mówiła Anna Ewa Cicholska.

Podczas konferencji swoje wystąpienie miała również posłanka Jadwiga Emilewicz.
– Myślę, że ten projekt różni się tym od innych, które zajmują się sprawami kobiet, że my widzimy, iż świat jest kompletny. Kompletny świat to taki, w którym są i kobiety, i mężczyźni. Jeśli chcemy rozmawiać o naszych sprawach, naszych problemach, to nie może w tej dyskusji zabraknąć mężczyzn. Bo jeśli chcemy te problemy rozwiązać, na poziomie administracji, gminy czy uczelni, to musimy robić to razem. Musimy się nawzajem wspierać i musimy się nawzajem rozumieć – zaznaczała Jadwiga Emilewicz.

O macierzyństwie połączonym z karierą zawodową opowiedziała posłanka Dominika Chorosińska, będąca matką szóstki dzieci.
– W wychowaniu myślę, że taką najważniejszą zasadą jest jedność małżonków. Najlepszym prezentem, jaki ojciec może dać dziecku, jaki matka może dać dziecku, to nie są super drogie zabawki, to jest pokazanie, jak bardzo kocham mojego współmałżonka. To jest największy prezent dla dziecka, ono czuje się wtedy bardziej szczęśliwe, lepiej się rozwija, czuje się bezpieczne i kochane, kiedy mąż pokazuje, jak kocha żonę, a żona, jak kocha męża. […] Ważna jest jakość czasu spędzanego z dzieckiem, nawet jak to będzie mało czasu. Wiadomo, że rodzic przychodzi zmęczony po pracy, ale musimy pamiętać, że to jakość spędzanego z dzieckiem czasu się liczy. Dajmy też coś z siebie, pokażmy, że tata może się bawić, wygłupiać. Żeby mama nie była zawsze tylko wymagająca albo niezadowolona. Trzeba pokazywać dużo radości, żeby później dziecko miało takie wspomnienia, bo ten okres, w którym dzieci są z nami, jest tak naprawdę bardzo krótki, później rozpoczynają już swoje życie – zwracała uwagę Dominika Chorosińska.

Z kolei dr Agnieszka Krzętowska opowiedziała o realiach nierównej pozycji zawodowej kobiet i mężczyzn. Dyrektor Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy mgr Agnieszka Sulkowska przedstawiła panel zatytułowany „Kobieta – Dyrektor”. Temat kobiet w kulturze i sztuce zajęła się dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie Aleksandra Milczarek.
Uczestników konferencji bardzo zaciekawiło też wystąpienie o świadomości kobiet na temat aktywności fizycznej, które przedstawiła mgr Aleksandra Ruta, prezes Fundacji Wspierania Rodzin ARIA. Prorektor ds. Collegium Medicum dr hab. n. o zdr. Mariola Głowacka i p.o. Dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu mgr Adrianna Frydrysiak-Brzozowska opowiedziały o nauczaniu medycznym na Akademii Mazowieckiej.

Uczestnicy wydarzenia mieli też okazję poznać na przygotowanych stoiskach zaawansowane techniki makijażu profesjonalnego, zasady badania fizykalnego osoby dorosłej poprzez osłuchiwanie tonów serca i szmerów płuc.
Można było wykonać pomiar podstawowych parametrów życiowych, takich jak: ciśnienie tętnicze krwi, stopień wysycenia krwi tlenem, poziom glukozy we krwi oznaczony za pomocą glukometru. W programie znalazły się także warsztaty doboru kolorystyki do typu urody.
A Litosława się nie udzielała? Wszak to kobieta sukcesu jest…