REKLAMA

Nowy sprzęt trafi do płockiego szpitala

REKLAMA

Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku trafi kolejny sprzęt, dzięki środkom z Unii Europejskiej. Samorząd województwa uruchomił drugi etap projektu wsparcia służby zdrowia.

Od początku pandemii samorząd województwa dzięki środkom unijnym doposaża mazowieckie szpitale w niezbędny sprzęt, urządzenia i środki ochrony. W sumie do 70 placówek, w tym stacji pogotowia ratunkowego przekazanych zostało już ponad 17,3 mln sztuk środków ochrony osobistej i blisko 40 tys. sztuk sprzętu i wyposażenia. Wartość całego projektu to aż 255 mln zł, z czego zaangażowanych zostało już 240 mln zł.

PowiązaneTematy

Obecnie kolejna pula środków z drugiego etapu projektu przeznaczona na doposażenie szpitali to 67,5 mln zł. Sprzęt sukcesywnie trafia do placówek. Również do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku, który otrzymał blisko 7,6 mln zł.

Aktualnie finalizowany jest zakup ponad 100 sztuk sprzętu i wyposażenia oraz 10,2 tys. zestawów do pobierania wymazów. Szpital podpisał 20 umów z kontrahentami. Zaangażowanych zostało już blisko 5,9 mln zł. W najbliższym czasie podpisywane będą kolejne umowy.

– Pandemia nabiera na sile, a szpitale pracują na najwyższych obrotach. Znaleźliśmy się w punkcie, w którym każda sztuka sprzętu ratującego życie ludzkie, środki ochrony osobistej, wolne łóżka, a przede wszystkim personel medyczny są na wagę złota. Cały czas monitorujemy sytuację. Jesteśmy w stałym kontakcie ze szpitalami i wojewodą mazowieckim. Reagujemy na potrzeby. Niestety, coraz częściej realizacja zamówień wydłuża się. A wirus ani na chwile się nie zatrzymuje – zaznacza marszałek Adam Struzik.

W ostatnim czasie Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku dzięki wsparciu samorządu zakupił: 5 aparatów EKG, 37 urządzeń do ozonowania powietrza, 2 lampy czołowe diagnostyczne oraz 2 maszyny do szorowania podłóg z dwiema szczotkami. Wcześniej placówka nabyła już videofiberoendoskop, aparat USG oraz pojemniki i stelaże na odpady zakaźne.

Jak zauważa dyrektor szpitala wojewódzkiego w Płocku, Stanisław Kwiatkowski, potrzeby są ogromne.– Otrzymaliśmy bardzo duże wsparcie od samorządu województwa w postaci środków ochrony osobistej, jak również niezbędnego do walki z COVID-19 sprzętu i wyposażenia. Część zakupów finalizujemy sami. Nie jest to łatwe. Coraz częściej terminy dostaw wydłużają się, a pacjentów przybywa – podsumowuje dyrektor Stanisław Kwiatkowski.

W trakcie realizacji są zamówienia, dotyczące m.in. zakupu tomografu komputerowego, 2 komór laminarnych, stacji generatora tlenu medycznego, urządzeń do ozonowania powietrza, biometru optycznego, zestawu odczynników i testów do platformy molekularnej do diagnostyki genetycznej mikroorganizmów czy umywalkowych baterii bezdotykowych.

Dodatkowo, placówka ma w planach zakup m.in. wózków medycznych reanimacyjnych z wyposażeniem, komór izolacyjnych do przewozu zakażonych pacjentów, kardiomonitorów oraz zestawów transportowych do pobierania wymazów.

Ponadto w placówce trwają prace remontowe. W salach chorych oddziału wewnętrznego wydzielonych zostanie 10 węzłów sanitarnych, a na oddziale kardiologicznym – 8. Sale zostaną pomalowane farbą bakteriobójczą. W części tzw. covidowej zainstalowany zostanie zestaw drzwi/śluz zabezpieczających.

W budynku głównym od strony oddziału obserwacyjno-zakaźnego zainstalowane zostaną bezdotykowe drzwi wejściowe. Na oddziałach pojawią się też bezdotykowe baterie umywalkowe.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU