REKLAMA

Nowy projekt prawa drogowego – nawet 2 tys. zł za przekroczenie prędkości

REKLAMA

Zgodnie z projektem nowelizacji prawa drogowego, zmianom poddany zostanie taryfikator mandatów dla kierowców. Za przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym zapłacimy nawet 2.190 złotych.

Skąd ta kwota? Otóż projekt ustawy zawiera zapis, powodujący liczne zmiany wysokości mandatów za zbyt szybką jazdę. Nowa stawka mandatu uzależniona będzie od wysokości średniej pensji, którą wylicza GUS. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, za przekroczenie prędkości w terenie niezabudowanym o 50 km/h zapłacimy 730 złotych, a więc 20 proc. średniej pensji.

Dużo? Owszem, lecz nie jest to kwota najwyższa. Za podobne wykroczenie w terenie zabudowanym kierowcy zapłacą 1.460 złotych, a więc 40 proc. średniej pensji podanej przez GUS. Na tym jednak nie koniec. Projekt uchwały przewiduje kary dla kierowców, którzy notorycznie łamią prawo. Za czwarte i kolejne nadmierne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym zapłacimy nawet 2.190 złotych.

Wśród planowanych zmian znalazły się też kwestie wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary. Po wprowadzonej nowelizacji, mandat otrzymać ma zawsze właściciel pojazdu. Eksperci twierdzą, że to przyspieszy i ułatwi karanie piratów drogowych. Ponadto, przekroczenia prędkości ujawnione przez fotoradary mają być ścigane w postępowaniu administracyjnym, a nie karnym, jak obecnie. Co na to płocka policja?Rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Płocku przyznaje, że proceder przekraczania prędkości w naszym mieście i powiecie jest częsty, dlatego też trzeba jemu jakoś zaradzić. – Każde zmiany, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa są dobre, lecz ich weryfikacja przyjdzie z czasem – komentuje Krzysztof Piasek. – To jedynie projekty, które mogą jeszcze się zmienić. Niezależnie od tego, w jaki sposób prawo drogowe ulegnie zmianie, policja nie będzie dyskutować z przepisami, tylko konsekwentnie je egzekwować – dodał.

Nowe przepisy zostały zaprojektowane przez posłów Platformy Obywatelskiej. Według planów, stawki mandatów będą ulegały zmianom co 12 miesięcy – na podstawie danych aktualizowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU