Nowy parking w centrum. Jakie szczegóły?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W sercu Starego Miasta, na terenach dawnych zakładów metalurgicznych ARS, gmina i spółka prywatna PSS “Zgoda” łączą tereny, na których w ciągu roku ma powstać ponad 100 miejsc parkingowych.

Koncepcja parkingu jest powiązana z projektem pn. Galeria Tumska, z którym wspólnie ma spowodować otwarcie nowego rozdziału w życiu miasta. Inwestycja będzie realizowana na terenach dawnych zakładów metalurgicznych, których jednym z właścicieli na początku XX wieku był Morguelius.

6 października, w Domu Darmstadt nastąpiło oficjalne podpisanie porozumienia pomiędzy Krzysztofem Chojnackim, Prezesem Zarządu PSS „Zgoda” a Jackiem Kozińskim, Prezesem Agencji Rewitalizacji Starówki w obecności Jacka Terebusa, Zastępcy Prezydenta Miasta ds. Rozwoju i Inwestycji.

ars

Fot. Joanna Winiarska

Sąsiedzi się dogadali

– Ten teren od dawna zajmował nasze myśli… Sąsiedztwo „arsowskiej” Królewieckiej 18, przyległe tereny należące do gminy, próba uporządkowania strefy, która leżąc w samym centrum, nie należy do zbyt zadbanych miejsc – wyjaśnia Jacek Koziński, prezes ARS. – Te wszystkie kwestie zaprzątały nasze głowy. Dodatkowo, plany uporządkowania Nowego Rynku nie pozwalały zapomnieć o przestrzeni, która świetnie korelowałaby z instytucjami, mieszczącymi się wokół oraz z nową twarzą Nowego Rynku. Każdy nasz pomysł miał swoje słabe strony, z których największą był brak miejsca – dodaje.

Projekt dotyczący przebudowy budynku przy Królewieckiej 18, koncepcja ożywienia ulicy Tumskiej i modernizacja Nowego Rynku zbiegły się z pomysłem inwestora prywatnego, Krzysztof Chojnackiego, prezes PSS „Zgoda”, chcącego rozbudować w tym miejscu parking i przebudować sklep. Panowie się dogadali.

Kto na tym zyska?

– Pomysł PSS na rozbudowanie parkingu jest samowystarczalnym elementem, utkanym w dość skomplikowaną siatkę staromiejskich rozwiązań – podkreśla Jacek Koziński. – Porządkujemy teren, który przez wiele lat pozostawiał wiele do życzenia, to porządkowanie odbywa się w atmosferze współpracy pomiędzy podmiotem prywatnym i miejskim, w końcu zyskujemy tak potrzebny parking w samym sercu miasta – podkreśla.

– Wszystkie te działania, plany rozbudowy sklepu, plany ARS-u na przebudowę kamienicy na Królewieckiej 18, modernizacja Nowego Rynku, są wstępem do tego, co się będzie działo na ul. Tumskiej za chwilę – tłumaczy Jacek Terebus. – Zyskają na tym wszyscy. Do końca roku zrealizujemy projekt Galeria Tumska i przywrócimy tej ulicy dawną świetność. Na skutek rozbudowy parkingu, zwiększy się atrakcyjność miasta pod względem przemysłowym. Mieszkańcy będą mogli skuteczniej parkować w mieście, a potencjalni przedsiębiorcy rozważać lokalizację swojej firmy czy sklepu – dodaje wiceprezydent.

Ograniczony  ul. Tumską 13, pasażem Kaczmarskiego i podwórkami od ul. Sienkiewicza parking ma pomieścić 103 miejsca postojowe.

Wjedziemy od Kaczmarskiego, przejdziemy na Tumską, zajrzymy do PSS-ów

Wizualizacja projektu ukazuje 4 tys. m2 terenu, na który składa się pięć alejek z pasami zieleni, z tablicami informacyjnymi i miejscami siedzącymi. Brak krawężników ma ułatwić osobom niepełnosprawnym jego korzystanie. Teren pokryty jest kostką ażurowo-granitową, zamiast asfaltu, by stworzyć czynny biologicznie teren. Komunikacja ma odbywać się od strony pasażu Kaczmarskiego, a przejście wychodzić na ul. Tumską. Wjazd jest ograniczony szlabanem. Z parkingu będą korzystać mieszkańcy Królewieckiej 18.

Zapłacą mieszkańcy?

“Strefa Marguliesa” ma należeć do trzech właścicieli, pod wspólnym zarządem. Łączny koszt wykonania inwestycji będzie leżał po stronie ARS-u i wynosić będzie 1 mln 200 tys. zł. Planowo koszt inwestycji ma się zwrócić po 6 latach.

– Z parkingu będą mogli korzystać wszyscy za opłatą, której jeszcze nie ustaliliśmy, być może będzie ona zgodna z polityką parkingową miasta – mówi Jacek Koziński.

Miasto udostępni 1 tys. m2 terenów, które znajdują się na skraju od pasażu Kaczmarskiego, a PSS „Zgoda” – 3 tys. m2 do nich należących. Prace rozbiórkowe rozpoczną się wiosną 2017 roku. Planowy termin realizacji to przełom 2017 i 2018 r.

Po przeanalizowaniu materiału nasunęły nam się pewne wątpliwości, które chcieliśmy rozwiać, uzyskując odpowiedź  od prezesa ARS Jacka Kozińskiego. Niestety, był dla nas nieuchwytny.

W związku z powyższym, pytania przekazujemy mailowo, a temat będziemy kontynuować.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji