REKLAMA

Nowości podczas Pikniku Europejskiego. Będzie parada, bieg i… Szymon Wydra

REKLAMA

W piątek, 10 maja odbędzie się Dzień polsko-niemiecki, 11 maja ulicami Płocka przejdzie Parada europejska, natomiast w niedzielę, 12 maja płocczanie wezmą udział w Biegu europejskim – to tylko niektóre z nowości tegorocznego Pikniku Europejskiego w Płocku. Gwiazdą imprezy będzie zespół Carpe Diem z Szymonem Wydrą na czele.

Do Płocka zjadą się goście z dziesięciu miast partnerskich, obecni będą także ambasadorzy Litwy i Serbii. Nasze miasto będzie w ramach pikniku świętowało 25-lecie współpracy z Darmstadt, niemieckim miastem partnerskim Płocka.

PowiązaneTematy

Piątek, 10 maja będzie Dniem polsko-niemieckim w Płocku. O godz. 9 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbędzie się autorskie spotkanie z pisarzem Matthiasem Kneipem (Deutsches Polen-Institut w Darmstadt), pt. „Spotkania z Polską”, natomiast o godz. 10, także w PWSZ-ach rozpoczną się zajęcia ze studentami i uczniami płockich szkół z udziałem Matthiasa Kneipa i Manfreda Macka. W Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży w Atrium Mosty w tym samym czasie rozpocznie się przedstawienie marionetkowe, które zaprezentuje artystka z Darmstadt – Karina Wellemer-Schnell. O godz. 17 w Domu Darmstadt nastąpi otwarcie wystawy Deutsches Polen-Institut pn. „Historia Polski i stosunków polsko-niemieckich”, odbędzie się też wykład Manfreda Macka nt. stosunków polsko-niemieckich.

Występ gwiazdy pikniku – Szymona Wydry wraz z zespołem Carpe Diem, który odbędzie się na Starym Rynku w sobotę 11 maja o godz. 20.30, będzie zwieńczeniem najważniejszego dnia XV Pikniku Europejskiego. Ale zanim to nastąpi, o godz. 11.30 w Galerii P w ratuszu nastąpi otwarcie wystawy fotograficznej Fotoclubu Darmstadt.

Pół godziny później, o godz. 12 w auli urzędu miasta odbędzie się symulacja debaty ONZ pn. „The Future We Want (Przyszłość jakiej chcemy) – Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny”. – Debata odbędzie się w języku angielskim, więc będzie to także możliwość szlifowania oficjalnej odmiany tego języka – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Krzysztof Buczkowski, prezes CIFAL Płock.

Na Starym Rynku od godz. 14 uczniowie płockich szkół będą prezentowali państwa europejskie na specjalnie przygotowanych stoiskach. Jedno z nich będzie zarezerwowane dla przedstawicieli miasta Darmstadt, którzy zaproszą na degustację specjałów kuchni niemieckiej.

Parada europejska

O godz. 16 z placu obok Teatru Dramatycznego ruszy Parada europejska – barwny korowód przemaszeruje ul. Tumską i Grodzką na Stary Rynek. – Do udziału w paradzie zgłosiło się już 35 instytucji, ale na pewno będzie więcej – mówiła Litosława Koper, dyrektor MDK-u. Wśród nich są dzieci i młodzież z płockich szkół, ale organizatorzy zapraszają do udziału w pochodzie wszystkich płocczan.

– Pod kinem Przedwiośnie jury oraz goście z miast partnerskich oceniać będą stroje i dodatki uczestników w ramach konkursu na najlepszą prezentację wybranego przez siebie państwa europejskiego – dodawała dyrektor domu kultury. Tam też nastąpi połączenie parady z delegacjami z miast partnerskich, aby po chwili wspólnie przejść do Rynku Starego Miasta. Moderatorem parady będzie aktor Teatru Dramatycznego – Mariusz Pogonowski.

Po dotarciu pochodu na Stary Rynek nastąpi oficjalne otwarcie XV Pikniku Europejskiego. Na scenie zaprezentują się przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Majunia i Rock Tower

Natomiast w Ogródku MZOS przy Pl. Dąbrowskiego 2a o godz. 19.30 rozpocznie się koncert muzyki klubowej. Wystąpią: Teilelte, Akaone, Etiop oraz Woog Riots z Darmstadt. Gwiazdą wieczoru będzie KDMS. To w sobotę, a w niedzielę 12 maja w tym samym miejscu odbędzie się Rock Tower. Od godz. 16 na scenie prezentować się będą: Ryszard Wolbach, Fear Inside of Me, Junk, Rockpublic, Concatenation, Absynth, F44.3 oraz gwiazda wieczoru: Decapitated.

– Nasze imprezy towarzyszące są już wydarzeniami elitarnymi – mówił dyrektor Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Artur Wiśniewski. – Wstęp na nasze imprezy będzie możliwy tylko z darmowymi wejściówkami. Radzę się pospieszyć, ponieważ te już się kończą – dodawał. Bezpłatne zaproszenia dostępne są m.in. w sekretariacie POKiS-u.

Bieg europejski i odsłonięcie popiersia

To nastąpi w niedzielę, 12 maja. Na tyłach katedry, w parku na Tumach rozpocznie się Bieg europejski, w ramach akcji „Polska Biega”. Zapisy będą przyjmowane od godz. 9, biuro zawodów będzie znajdowało się przy starcie. Trasę biegu zaplanowano na 5 km, przez Wzgórze Tumskie. – Uczestnicy rozpoczną i zakończą bieg przy katedrze, nawrót w kierunku mety nastąpi przy cmentarzu ewangelickim na ul. Kazimierza Wielkiego – mówił Robert Czwartek, dyrektor ratuszowego wydziału sportu i rekreacji. – Dla zwycięzców będą nagrody. Jakie? To akurat niespodzianka. Przygotujemy także bieg dla najmłodszych. Będą oni mogli spróbować swoich sił na dystansie 500 m – dodał.

O godz. 12.30 w Pasażu Vuka Karadzica nastąpi oficjalne odsłonięcie popiersia pisarza. – To popiersie zostanie przywrócone na to miejsce – mówił prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. – Zostało ono wydobyte z magazynów i odrestaurowane. Stanie na przeciwko szkoły podstawowej w specjalnie przygotowanym do tego miejscu – dodał.

W ramach Pikniku Europejskiego odbędzie się też sporo konkursów, m.in. klasówka z miast partnerskich w SP nr 23 oraz gra miejska „Spacerkiem po Europie”. Szkoła, która uzyska największą ilość punktów w ocenianej klasówce, miejskiej grze europejskiej, paradzie, prezentacji stoiska i występach, pojedzie w nagrodę na wycieczkę do Darmstadt. – Oczywiście nie pojadą wszyscy uczniowie, tylko 20 osób – wyjaśniała Litosława Koper, dyrektor MDK. Będą to osoby, które włożyły najwięcej wysiłku w akcję i zostaną one wybrane przez szkołę.