Niezwykła wymiana w Płockiej Galerii Sztuki

REKLAMA

Eugenie Jan, artystka z Auxeree, rozpoczęła w Płocku miesięczną rezydencję artystyczną, która jest częścią projektu międzynarodowej wymiany artystycznej między naszym miastem a Francją. W programie pobytu są m.in. warsztaty, spotkania i wystawa w Płockiej Galerii Sztuki.

To pierwsza tego typu wymiana w historii Płocka. – W 2011 roku pani Eugenie Jan była członkiem delegacji z Auxerre, biorącej udział w Pikniku Europejskim – wspominał zastępca prezydenta Płocka, Roman Siemiątkowski. – Podczas spotkania w ratuszu rozmawialiśmy o tym, że dobrze byłoby współpracę artystyczną między miastami nawiązać i jeszcze w czasie tego samego pikniku zorganizowaliśmy spotkanie pani Eugenie Jan z szefową Płockiej Galerii Sztuki – dodał.

PowiązaneTematy

1 sierpnia tego roku rozpoczął się miesięczny pobyt Eugenie Jan w Płocku. Będzie on połączony ze spotkaniami, warsztatami dla płocczan, współpracą z tutejszymi instytucjami kultury. Podczas pobytu w Płocku artystka będzie tworzyć dzieła z akcentem lokalnym. Podsumowaniem ma być wystawa, zatytułowana „Schizofrenia”. Wernisaż zaplanowano na 28 sierpnia.

Oprócz prac, które powstaną w Płocku, Eugenie Jan zaprezentuje także swoją dotychczasową twórczość. – Chciałabym dotknąć tutejszej atmosfery, wtopić się w nią, poczuć zapachy i rytm miasta oraz nawiązać przyjaźnie – mówiła podczas konferencji Eugenie Jan. – Prosiłam o pracownię w centrum miasta, aby jak najwięcej osób mogło ją odwiedzić. Pracownią artystyczną Eugenie Jan na czas pobytu w Płocku jest sala w nowej siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki przy ul. Tumskiej 13. Codziennie od godz. 10 do 15 artystka zaprasza do siebie wszystkich chętnych płocczan.

Kolejną częścią projektu będzie wspólna wystawa artystów polskich i francuskich w Muzeum Saint Germain w Auxerre. Poprzedzi ją pobyt trójki płockich artystów w Auxerre. Wymiana artystyczna to kolejny wymierny efekt współpracy Płocka z miastami partnerskimi. Dowód na to, że współpraca ta nie ogranicza się do spotkań delegacji z poszczególnych miast.

W PGS zorganizowane zostaną warsztaty dla płocczan, które przeprowadzi artystka. Pierwsze z nich, adresowane do dzieci w wieku 6-8 lat, już 9 sierpnia. Szczegóły pod numerem telefonu: 24 364 60 40.