Nietypowy czytelnik w Bibliotece Pedagogicznej. Marszałek obiecuje modernizację

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, odwiedził w czwartek płocką Bibliotekę Pedagogiczną. W trakcie spotkania z dyrektor biblioteki, Agnieszką Olczyk_Twardy, omówiono zrealizowane i zaplanowane przez placówkę projekty.

Marszałek omówił również możliwe strategie rozwoju kompetencji czytelniczych oraz upowszechnienia czytelnictwa. Ważnym elementem spotkania były rozmowy, dotyczące możliwości unowocześnienia infrastruktury informatycznej oraz modernizacji systemu do obsługi czytelników przy wykorzystaniu środków unijnych w ramach RPO WM 2014-2020.

Adam Struzik zapoznał się także z pracą bibliotekarzy na co dzień i zapowiedział modernizację placówki. – Rozmawiałem z panią dyrektor, że trzeba pomyśleć o nowym systemie informatycznym – potwierdził po spotkaniu. 

Biblioteka ma zostać wdrożona do wspólnego projektu, dzięki któremu placówka pozyska środki finansowe na nowe serwery, komputery oraz zakup nowego programu komputerowo-graficznego Prolib.

Marszałek wspomniał również o szerokim zasięgu Biblioteki Pedagogicznej. – Ostatnio biblioteka otrzymała zastrzyk finansowy, umożliwiający zakup nowych książek. Jest to potrzebne ze względu na proces pedagogiczno-edukacyjno, głównie Państwowej Szkoły Zawodowej, ale przychodzą tu również studenci innych szkół wyższych. Ze zbiorów korzystają nie tylko płockie uczelnie, ale też uniwersytety okoliczne, np. z Torunia czy Warszawy – podkreślił Adam Struzik.

W trakcie wizyty marszałek województwa mazowieckiego został oprowadzony po całej bibliotece. Gość honorowy zobaczył m.in.: wypożyczalnie, magazyny, czytelnie czy internetowe centrum informacji multimedialnej. Zaprezentowane zostały wystawy dostępne w placówce, w tym wystawa „Henryk Sienkiewicz – pierwszy polski noblista w dziedzinie literatury”, która jest elementem realizacji uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie ogłoszenia roku 2016 „Rokiem Henryka Sienkiewicza na Mazowszu” oraz uchwały Senatu RP, ustanawiającej rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

– Przede wszystkim, widzę tu aktywną pracę, widzę, że nie jest to tylko wypożyczalnia. Widać to wyraźnie chociażby po wystawach, które tu są tutaj aktualne, wrażenie robi też kącik dla dzieci – pochwalił marszałek pracę bibliotekarzy.

Jak wyjaśniła w rozmowie z nami dyrektor Biblioteki Pedagogicznej, w planach jest modernizacja biblioteki tak, aby uczynić ją bardziej dostępną dla odwiedzających.

– Warto wspomnieć, że wychodząc naprzeciw naszym czytelnikom, wprowadziliśmy usługę wypożyczeń krótkoterminowych książek z czytelni w Płocku i w Gostyninie – podkreśla Agnieszka Olczyk-Twardy.

Wśród inicjatyw Biblioteki Pedagogicznej, znajdują się również bezpłatne prelekcje dla rodziców pt. „Kompetencje czytelnicze oraz rozwój zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży”.

Biblioteka Pedagogiczna w Płocku jest jedną ze 150 instytucji podległych, za którą odpowiada województwo mazowieckie. Swoje usługi kieruje przede wszystkim do nauczycieli i osób kształcących się, poprzez zapewnienie im dostępu do bazy elektronicznej, zachowuje też elementy biblioteki tradycyjnej. W placówce łącznie jest zatrudnionych 20 pracowników, z czego 16 w Płocku i 4 w Gostyninie. Swoim zasięgiem obejmuje dwa powiaty.

Biblioteka Pedagogiczna wyposażona jest w naukowe księgozbiory, w których ważne miejsce zajmuje literatura z zakresu pedagogiki, psychologii, socjologii, nauk społeczno-politycznych, a także opracowania metodyczne i dydaktyczne, podręczniki akademickie czy literatura popularnonaukowa. Prowadzi również działalność, służącą potrzebom oświaty i wychowania, w tym kształcenia i doskonalenia kadry pedagogicznej.

Karolina Wypych

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji