Niebieskie światło dla autyzmu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ustanowiony osiem lat temu Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie będzie obchodzony w Płocku 1 i 2 kwietnia. Miasto zabarwi się na niebiesko. Mury ratusza wypełni iluminacja.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, ujawniającym się zwykle w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka, jako rezultat zaburzenia neurologicznego. Oddziaływując silnie na funkcje mózgowe, ma ogromny wpływ na pojawiające się problemy w dalszym procesie życiowym w zakresie rozumowania, kontaktów międzyludzkich, czy choćby nawet w sferze samego porozumiewania się.

Płock będzie obchodził Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie w sposób szczególny. Idąc w ślad Empire State Building w Nowym Jorku, Opery w Sydney, Pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, czy rodzimego Pałacu Kultury i Nauki, budynek ratusza dołączy do ich szeregu, rozświetlając na niebiesko swoją fasadę, w geście solidarności z osobami dotkniętymi tą powszechnie znaną, ale wciąż jakże mało rozumianą chorobą.

Rozpoznawalna już dość szeroko w świecie akcja łączenia feerii barw na tle architektury, to “Zaświeć się na niebiesko” – szczytna i ciekawa inicjatywa amerykańskiej organizacji Autism Speaks, pragnącej swymi działaniami wzbudzić ciekawość tematem autyzmu i sprowokować społeczeństwo na całym świecie do dialogu i pozyskiwania głębszej wiedzy na ten temat.

W Płocku obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie rozpoczną się 1 kwietnia. W programie przewidziano wiele, związanych z tematyką, ciekawych atrakcji. Będą zajęcia integracyjne i sensoryczne dla dzieci pt: „Wiosna budzi nasze zmysły”, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów.  Zajęcia rozpoczną się o godz. 16 w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Piaska. Nie zabraknie również rywalizacji sportowych, spektakli teatralnych, wystaw, pokazów filmów. Miejski Uczniowski Klub Sportowy ma w planie przygotowanie zawodów, w których wezmą udział rodzice dzieci dotkniętych autyzmem.

NoveKino Przedwiośnie stanie się głównym miejscem obchodów 2 kwietnia. Odbędzie się tam występ Grupy Teatralnej „OdNova”. W foyer kina będziemy mogli podziwiać wystawę „Autyzm-moje życie”, przygotowaną w całości przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7.  Zaś na godz. 17 przewidziano projekcję filmu „Temple Grandin” – wyreżyserowaną przez Micka Jacksona i nagrodzoną siedmioma statuetkami Emmy historię autystycznej kobiety, która mimo niezliczonych przeciwności losu, spowodowanych niepełnosprawnością, osiągnęła w życiu sukces i spełniła swoje marzenia.

Finał, czyli pokaz barwnej iluminacji, w którym płocki ratusz rozświetli się na niebiesko, zobaczymy o godz. 20. Udział we wszystkich wydarzeniach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w Płocku jest bezpłatny. Ponadto, oznaczone niebieskimi wstążkami samochody Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego 919 Sp. z o.o., będą świadczyć tego dnia zniżki za przewóz osób dla rodzin i dzieci dotkniętych autyzmem. Obchody odbędą się pod honorowym patronatem prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Patronat medialny objęła Gazeta PetroNews.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji