REKLAMA

Niebieskie światło dla autyzmu

REKLAMA

Ustanowiony osiem lat temu Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie będzie obchodzony w Płocku 1 i 2 kwietnia. Miasto zabarwi się na niebiesko. Mury ratusza wypełni iluminacja.

Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, ujawniającym się zwykle w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka, jako rezultat zaburzenia neurologicznego. Oddziaływując silnie na funkcje mózgowe, ma ogromny wpływ na pojawiające się problemy w dalszym procesie życiowym w zakresie rozumowania, kontaktów międzyludzkich, czy choćby nawet w sferze samego porozumiewania się.

Płock będzie obchodził Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie w sposób szczególny. Idąc w ślad Empire State Building w Nowym Jorku, Opery w Sydney, Pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, czy rodzimego Pałacu Kultury i Nauki, budynek ratusza dołączy do ich szeregu, rozświetlając na niebiesko swoją fasadę, w geście solidarności z osobami dotkniętymi tą powszechnie znaną, ale wciąż jakże mało rozumianą chorobą.

Rozpoznawalna już dość szeroko w świecie akcja łączenia feerii barw na tle architektury, to „Zaświeć się na niebiesko” – szczytna i ciekawa inicjatywa amerykańskiej organizacji Autism Speaks, pragnącej swymi działaniami wzbudzić ciekawość tematem autyzmu i sprowokować społeczeństwo na całym świecie do dialogu i pozyskiwania głębszej wiedzy na ten temat.W Płocku obchody Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie rozpoczną się 1 kwietnia. W programie przewidziano wiele, związanych z tematyką, ciekawych atrakcji. Będą zajęcia integracyjne i sensoryczne dla dzieci pt: „Wiosna budzi nasze zmysły”, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów.  Zajęcia rozpoczną się o godz. 16 w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Piaska. Nie zabraknie również rywalizacji sportowych, spektakli teatralnych, wystaw, pokazów filmów. Miejski Uczniowski Klub Sportowy ma w planie przygotowanie zawodów, w których wezmą udział rodzice dzieci dotkniętych autyzmem.

NoveKino Przedwiośnie stanie się głównym miejscem obchodów 2 kwietnia. Odbędzie się tam występ Grupy Teatralnej „OdNova”. W foyer kina będziemy mogli podziwiać wystawę „Autyzm-moje życie”, przygotowaną w całości przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych Nr 7.  Zaś na godz. 17 przewidziano projekcję filmu „Temple Grandin” – wyreżyserowaną przez Micka Jacksona i nagrodzoną siedmioma statuetkami Emmy historię autystycznej kobiety, która mimo niezliczonych przeciwności losu, spowodowanych niepełnosprawnością, osiągnęła w życiu sukces i spełniła swoje marzenia.

Finał, czyli pokaz barwnej iluminacji, w którym płocki ratusz rozświetli się na niebiesko, zobaczymy o godz. 20. Udział we wszystkich wydarzeniach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie w Płocku jest bezpłatny. Ponadto, oznaczone niebieskimi wstążkami samochody Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego 919 Sp. z o.o., będą świadczyć tego dnia zniżki za przewóz osób dla rodzin i dzieci dotkniętych autyzmem. Obchody odbędą się pod honorowym patronatem prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Patronat medialny objęła Gazeta PetroNews.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU