REKLAMA

Niebezpieczne zabawy z Płocką Galerią Sztuki

REKLAMA

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do oglądania online wystawy „Niebezpieczne zabawy” Henryka Cześnika. Już niedługo transmisja z wernisażu.

Od 14 do 31 grudnia Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wystawę malarstwa i rysunku Henryka Cześnika „Niebezpieczne zabawy”. Jej wernisaż odbędzie się online 14 grudnia o godzinie 14.

Ekspozycję tworzą dzieła, w większości powstałe w ostatnich piętnastu latach, w których artysta opowiada historie, sięgając przy tym po bardzo różnorodne źródła, od własnych wspomnień, przez opowieści zasłyszane od innych, po nawiązania do historii sztuki. Wystawa zorganizowana została przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie, we współpracy z Agencją Zegart i Płocką Galerią Sztuki.

Malarstwo Henryka Cześnika wypływa z ducha rysunku – w jego dziełach to właśnie kreska jest nośnikiem treści i znaczeń. Powracającym motywem jego prac są zdeformowane sylwetki ludzkie, które przypominają nie tylko o kruchości ciała, ale i życia. Artysta chętnie korzysta z wielkoformatowych płócien, a jego dzieła przyciągają wzrok rozmachem i wyrazistością.

„Odwiedziny rodziny na urodziny – 2” Henryk Cześnik

– Cześnik w swej sztuce opowiada się całkowicie po stronie treści, narracji, historii; nawet jeśli są one fragmentaryczne, urwane, nieciągłe, nadal pozostają opowieściami. Te obrazowe narracje mają bardzo różnorodne źródła. Najwięcej tu chyba przygód własnych, wspomnień, zasłyszanych opowieści. Są liczne cytaty z rzeczywistości, rzeczy zobaczone na ulicy czy w telewizji, ale są również jawne i częste odniesienia do historii malarstwa, do historii sztuki – uważa historyk i krytyk sztuki Bogusław Deptuła.

Henryk Cześnik urodził się w 1951 roku w Sopocie. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa ówczesnej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Dyplom uzyskał w pracowni Kazimierza Ostrowskiego w 1977 roku. Od 2003 roku jest profesorem na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Malarstwa i Grafiki.Artysta brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych w renomowanych galeriach świata. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów narodowych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Moskwie, Sofii, Dreźnie oraz w wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

„Malarz i modelka” Henryk Cześnik

Henryk Cześnik to artysta wybitny. Maluje, rysuje, zajmuje się także scenografią, aranżacją wystaw, gra w filmach. Jest autorem kilkunastu esejów do katalogów twórczości artystycznej. Był przewodniczącym jury XVIII Festiwalu Malarstwa Polskiego w Szczecinie, członkiem Komisji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. oceny szkół artystycznych.

Szczegółowe informacje dotyczące wernisażu można znaleźć na stronie facebookowej wydarzenia oraz na stronie Płockiej Galerii Sztuki.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU