(Nie)Bezpieczna woda

REKLAMA

PowiązaneTematy

Od kwietnia tego roku utonęło już 259 osób, dlatego Komenda Główna Policji włączyła się w Ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpieczna Woda”.

W kwietniu utonęło 25 osób, w maju – 56, w czerwcu 84 a przez pierwszą dekadę lipca aż 94 osoby! W upalne dni chętnie odpoczywamy nad wodą, jednak to, czy kąpiel będzie bezpieczna, zależy tylko od nas samych!

Jak wynika z policyjnych statystyk, od poczatku wakacji utonęło już 98 osób – tylko w niedzielę, 8 lipca – 22, czyli więcej osób, niż zginęło przez cały dzień w wypadkach samochodowych. Przyczyną tragedii jest najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, lekceważenie obowiązujących przepisów, kąpiel w miejscach niestrzeżonych i nierzadko też alkohol.

Policjanci przypominają o czym powinien pamiętać każdy kto wypoczywa nad wodą:

  • powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;
  • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
  • pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu;
  • wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób unikniemy szoku termicznego;
  • pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu – nie wypływajmy nimi na środek jeziora;
  • pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;
  • wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.

Celem akcji „Bezpieczna Woda” jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego wypoczynku na wodach i terenach przywodnych. Przedsięwzięcia skierowane jest do dzieci i młodzieży ale również do osób dorosłych. Realizatorami akcji jest: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Zdrowia, WOPR, Polska Organizacja Turystyczna, Centrum Turystyki Wodnej PTTK oraz Policja.

Poradnik na temat bezpiecznego zachowania nad wodą, w wodzie i na wodzie można pobrać ze STRONY.