REKLAMA

Nie znęcajmy się nad zwierzętami

REKLAMA

„Uczmy się kochać zwierzęta” – to wspólny program Starostwa Płockiego i Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Pierwsze spotkanie w ramach programu odbyło się w Starostwie Płockim i zostało skierowane do nauczycieli przyrody, opiekunów kół ekologicznych, pracowników bibliotek oraz pracowników samorządów gminnych.

PowiązaneTematy

– Zaczynamy głośno mówić o dobrym traktowaniu zwierząt i karach za znęcanie się nad nimi – mówił tuż przed rozpoczęciem aspirant Krzysztof Piasek z Wydziału Prewencji Kryminalnej KM w Płocku – Wiem, że ludzi, którzy od wielu pokoleń postępują tak samo, trudno będzie przekonać do zmiany, ale wierzę, że dzięki nauczycielom dotrzemy do najmłodszych, którzy jeszcze nie mają złych nawyków.

W imieniu Starosty Płockiego, Michała Boszko i Komendanta Miejskiego Policji w Płocku, Jerzego Kalbarczyka gości powitała Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Małgorzata Struzik.

– Prawa zwierząt to temat coraz częściej poruszany w naszym społeczeństwie – mówiła Dyrektor Małgorzata Struzik – Okrutne traktowanie zwierząt w hodowli, podczas transportu czy w domowym zaciszu jest zauważane nie tylko przez ekologów. Zmniejszają się tereny naturalnych siedlisk zwierząt, za to wydłuża się lista gatunków zagrożonych wyginięciem. Niestety, kwestie te są marginalizowane w obliczu światowej biedy, przypadków łamania praw człowieka czy kryzysu ekonomicznego. Nasze dzisiejsze rozważania będą dotyczyły aktualnych aktów prawnych. Samo prawo nie jest w stanie uwolnić zwierząt od bólu i cierpienia. Mam nadzieje, że nasze dzisiejsze spotkanie przyczyni się do głębszego poznania praw zwierząt, które niestety nie mają głosu we własnej sprawie.

Magdalena Krzemińska, przedstawicielka Powiatowego Lekarza Weterynarii mówiła o przepisach regulujących szczegółowe postępowanie ze zwierzętami domowymi i hodowlanymi.

– Od 1 stycznia 2012 roku zaostrzeniu ulegają wszystkie kary nakładane dotychczas za znęcanie się i zaniedbywanie zwierząt – mówił miedzy innymi aspirant Krzysztof Piasek – Jednak najważniejsze jest pytanie, które zadamy sobie sami: czy chcielibyśmy spędzić dzień na krótkim sznurku, stłoczeni w klatce czy kopani? Stąd też, dzięki wsparciu Starosty chcemy ogłosić konkurs dla gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych na zdjęcie i esej na temat warunków w jakich żyją zwierzęta w najbliższym otoczeniu.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali płyty z prezentacją, szczegółowym omówieniem przepisów i niezwykłymi pomysłami nauczycielki akademickiej dr Doroty Dądzik, która podpowiada jak rozmawiać na ten temat z młodzieżą i jak poprowadzić lekcje.

Warunki i regulamin konkursu już wkrótce na stronie internetowej: www.powiat-plock.pl.