Nasz poseł wpłynie na samorząd

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nowemu Przewodniczącemu Sejmowej Komisji gratulował Starosta Płocki, Michał Boszko.

– Serdecznie gratuluję wyboru na nowe, pełne wyzwań stanowisko – mówił Starosta Płocki, Michał Boszko – To odpowiedzialna i zaszczytna funkcja, a objęcie jej przez człowieka, który od prawie 20 lat owocnie uczestniczył w rozwiązywaniu licznych problemów naszych gmin i powiatu, przekonuje o słuszności takiego wyboru. Nowemu Przewodniczącemu, Panu Posłowi Piotrowi Zgorzelskiemu życzę satysfakcji w pracy na nowym stanowisku i wielu sukcesów w doskonaleniu prawa przyjaznego dla naszych samorządów.

Pan Poseł Piotr Zgorzelski Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej powiedział:

– Samorząd terytorialny to jedno z ważniejszych ogniw w mechanizmie Państwa – powiedział Piotr Zgorzelski po ogłoszeniu wyników głosowania – Samorządom w całym kraju potrzebne jest dobre prawo i niezbędne do sprawnego funkcjonowania pieniądze. Wystarczy spojrzeć na statystyki, by się przekonać, że najlepsi menagerowie pracują dziś w samorządzie terytorialnym. Gdy rząd na inwestycje przeznaczył zaledwie 6 % budżetu, samorządy średnio 27%. To jasno dowodzi, że najbliższe ustalenia dotyczące polityki regionalnej Państwa powinny brać pod uwagę zmiany w rozdzielaniu i korzystaniu z unijnych pieniędzy uwzględniając ważną rolę lokalnych władz. Przed nami kolejny okres unijnego finansowania, perspektywa lat 2013 – 2020. Samorządy powinny być w znacznie większym stopniu beneficjentami tych środków w RPO. To jedno z zadań jakie stawiam sobie i całej komisji.

Jakie pomysły na finansowa pomoc dla samorządów ma nowy Przewodniczący?

– Oprócz większego udziału samorządów w podziale środków unijnych, jestem także zwolennikiem koncepcji umożliwiającej zwiększanie lokalnych budżetów dzięki powiększeniu wpływów z podatku PiT. Dziś podatki płacone przez mieszkańców trafiają w przeważającej części do budżetu centralnego. Samorządom pozostaje jedynie ułamek tej kwoty, o której wysokości decyduje Minister Finansów. – tłumaczy nowy przewodniczący Komisji Piotr Zgorzelski – Zamierzam ściśle współpracować i wspierać organizacje zrzeszające samorządy takie jak Związek Powiatów Polskich, Związki Gmin i Miast, Związek Województw RP. Chcemy także podczas prac Komisji zmierzyć się z problemem janosikowego, który szczególnie dotyka Województwo Mazowieckie, a także zająć się pracą nad Ustawą Metropolitalną, tak by nie tworzyła enklaw biedy i bogactwa.

źródło: Starostwo Powiatowe w Płocku

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji