REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej kradzione prezenty

REKLAMA

Likwidatorzy szkód z towarzystwa ubezpieczeń Compensa sprawdzili, jakie prezenty zostaną w tym roku ukradzione niemal spod choinki. 

Na przełomie roku wzrasta ilość kradzieży z włamaniem, co ma związek z wyjazdami na zimowe ferie i pozostawianiem pustych mieszkań. Łupem złodziei często padają kupione pod choinkę prezenty.
Top 5 najczęściej kradzionych prezentów to:

PowiązaneTematy

 1. Biżuteria
 2. Gotówka
 3. Sprzęt elektroniczny (odtwarzacze audio, aparaty fot., laptopy)
 4. Alkohol
 5. Telewizory.

– Analizując zgłoszenia, z którymi mieliśmy do czynienia we wcześniejszych latach, jesteśmy w stanie niemal precyzyjnie przewidzieć, że właśnie te kategorie prezentów zostaną ukradzione zaraz po Wigilii 2011 – mówi Anna Materny Z-ca Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych z Compensa – „Zainteresowanie” konkretnymi łupami ze strony złodziei odpowiada zwyczajowym upominkom, jakimi się obdarowujemy: drobnej biżuterii, sprzętom elektronicznym. Alkohol zawsze plasuje się na wysokiej pozycji w rankingu kradzieży – dodaje.

Chociaż nic nie wyrówna nam straty wspaniałego prezentu, to jednak finansowe odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo ubezpieczeń może nieco zmniejszyć ból. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu mienia ruchomego znajdującego się w mieszkaniu. Jeśli pod choinkę trafi przedmiot szczególnie cenny, to wówczas należy podnieść sumę ubezpieczenia o odpowiednią kwotę.

Trzeba też wystrzegać się gapiostwa. Jeśli w oczekiwaniu na św. Mikołaja zostawiliśmy uchylone okno czy otwarte drzwi balkonowe, przez które wszedł jednak złodziej, to żaden ubezpieczyciel nie wypłaci wtedy odszkodowania.

Jak zadbać o to, aby nasze prezenty pozostały nasze na dłużej:

 • Wstawić dobre zamki do drzwi, najlepiej antywłamaniowych
 • Trzymać cenne rzeczy w sejfie przymocowanym do ściany lub podłoża, nie na wierzchu lub w szufladach
 • Przechowywać gotówkę w banku lub sejfie
 • Zabezpieczyć okna roletami antywłamaniowymi lub kratami (szczególnie na parterze)
 • Zamykać okna i drzwi przed wyjściem (nawet, gdy wychodzimy na kilka minut – sprawny złodziej pokonuje proste zabezpieczenia w 3 minuty
 • Załatwić „straż sąsiedzką” – zapalanie światła i zbieranie ulotek spod drzwi jest proste i skuteczne.

źródło: Compensa