REKLAMA

Na płockim „dzwonie” zainstalują fotoradar. Dostaniesz mandat za wjazd na czerwonym świetle

REKLAMA

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ogłosił przetarg na zakup i dostawę systemów, które mają monitorować wjazd pojazdów na skrzyżowania na czerwonym świetle. Wśród 18 miast, w których zostaną zainstalowane fotoradary, jest również Płock.

Instytut Transportu Samochodowego opracował analizę bezpieczeństwa ruchu drogowego, wskazując najbardziej zagrożone wypadkami i kolizjami skrzyżowania. Łącznie jest to 30 skrzyżowań w 18 miastach, gdzie zaplanowano montaż systemów rejestrujących wykroczenia niestosowania się do sygnalizacji świetlnej.

– Oceniając konieczność wprowadzenia stałej kontroli, brano również pod uwagę charakter najbliższej okolicy, w tym bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej, infrastruktury przeznaczonej dla pieszych czy transportu zbiorowego – wyjaśnia GITD.

Jak widzimy na opublikowanej mapie, jeden z fotoradarów znajdzie się na Rondzie Wojska Polskiego w Płocku.

źródło: GITD

Obecnie trwa procedura przetargowa na zakup i instalację urządzeń, które mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, bez konieczności ingerencji w nawierzchnię drogi. Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, będą śledzić tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentować popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia (numer rejestracyjny pojazdu, czas i miejsce zdarzenia, czas jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła).Deklarowane przez producentów możliwości urządzeń, zostaną sprawdzone w trakcie testów przeprowadzonych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków drogowych. Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania.

Po zakończeniu tego etapu rozbudowy systemu fotoradarowego, CANARD będzie prowadził kontrole na 50 skrzyżowaniach. Dziś stałymi kontrolami objętych jest 20.

Warto podkreślić, że za wjechanie na czerwonym świetle grozi mandat w wysokości od 300 do 500 zł oraz 6 punktów karnych. W przypadku Ronda Wojska Polskiego zdarza się to nagminnie.

źródło: GITD

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. aaa says:

    Jaja sobie robią. Półtora roku na przykręcenie do słupa paru kamer.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Przeczytaj

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU