REKLAMA

MyBus – aplikacja przydatna, a… nieznana

REKLAMA

Od roku płocczanie mają możliwość korzystania z mobilnej aplikacji, która umożliwia dokładne określenie, w którym miejscu Płocka znajduje się oczekiwany przez nas autobus. Okazuje się, że płocczanie rzadko korzystają z tego udogodnienia, tłumacząc to brakiem wiedzy o programie.

Aplikacja, do pobrania na smartfona, oprócz tradycyjnego rozkładu jazdy, czyli tzw. tabliczki przystankowej, potrafi wyświetlać najbliższe odjazdy w formie tzw. tablicy najbliższych odjazdów, na podstawie danych uzyskanych ze śledzenia pojazdów przez system GPS. – Dzięki temu uzyskujemy znacznie dokładniejszą godzinę pojawienia się pojazdu na przystanku, uwzględniającą nieprzewidziane opóźnienia, czy przyspieszenia kursów – tłumaczy Anna Kicińska, rzeczniczka Komunikacji Miejskiej. Możemy więc realnie zobaczyć jak porusza się autobus, nie opierając się wyłącznie na rozkładach jazdy.

PowiązaneTematy

Z myBus można korzystać zarówno w trybie on-line, jak i off-line. Wersja bez dostępu do internetu, chociaż zawiera pewne ograniczenia (nie możemy sprawdzić gdzie faktycznie znajduje się autobus), pozwala jednak korzystać z pobranego jednorazowo rozkładu jazdy bez dodatkowego łączenia się z internetem.

Wkrótce zalety aplikacji będą jeszcze bardziej widoczne. W Płocku ma pojawić się 20 nowoczesnych wiat przystankowych, które zostaną wyposażone w elektroniczne tablice z informacja pasażerską, wyświetlającą czasy przyjazdu autobusu z uwzględnieniem aktualnego położenia i stanu komunikacji. – Ta informacja będzie skorelowana zarówno z informacją wyświetlaną w aplikacji myBus online, jak i z rozkładem jazdy w trybie online znajdującym się na naszej stronie – mówi Anna Kicińska. – Możliwość taką osiągnęliśmy dzięki wdrożonemu ponad rok temu systemowi CNR, a wyliczone czasy przyjazdu pojazdu na konkretny przystanek pochodzą właśnie z tego samego nośnika wyliczającego te czasy – uzupełnia.Aplikacja myBus obsługuje już trzy platformy: Android, iOS oraz Windows Phone. Wdrożony został również specjalny tryb przeznaczony dla osób niewidomych, który głosowo informuje o bieżącym położeniu wybranego autobusu. Używając tego trybu należy mieć włączony dostęp do internetu, włączoną lokalizację GPS i syntezator mowy. Dostawca programu poradził zainstalowanie lepszego syntezatora mowy niż ten dostarczany wraz z systemem operacyjnym telefonu, polecił typ IVONA Text-to-Speech, który obecnie, dopóki trwają testy beta, posiada darmowego polskiego lektora.

Z programu myBus można także wysłać rozkład jazdy e-mailem, a tym samym, po jego skopiowaniu – SMS-em. Aplikację można pobrać ze STRONY.