REKLAMA

Młodzież chce zmieniać świat – na razie płocki

REKLAMA

– Jest to projekt, który odbywa się w 27 krajach, zajmujemy się pozyskiwaniem sponsorów, by potem móc ogłosić konkurs grantowy wśród młodzieży w wieku 16-19 lat. Będziemy przyznawać pieniądze na realizację projektów – tłumaczy Gabrysia, maturzystka Jagiellonki i jedna z liderek YouthBanku.

Spotkaliśmy się z młodymi liderami YouthBanku, aby opowiedzieli nam o swoich pomysłach na rozkręcenie inicjatyw wśród płockiej młodzieży. Co sądzą o płockim środowisku? Jak chcą go zmieniać?

Jest ich obecnie dziesięciu, większość chłopców, ale przewidują, że ta liczba może się zwiększyć. – Wierzymy, że dzięki naszej idei zmienimy coś w Płocku, bo dużo jest do zmiany – mówi 19-letni Filip, ratownik WOPR. Jak to się stało, że dołączyli do projektu? – Zachęcił mnie do tego Cezary Roman, poszedłem na spotkanie i złapałem bakcyla – śmieje się. – Jest o tyle dobrze, że wszyscy zgłosiliśmy się sami, nikt nikogo nie zmuszał – dodaje Gabrysia.

Co dwa tygodnie młodzi liderzy mają spotkania, na których omawiają dotychczasowe postępy. Wybierają firmy – potencjalnych sponsorów, układają plan działania, a także w jaki sposób opowiadać o projekcie. – Jeśli uda nam się zebrać minimalną pulę 10 tys. zł, ogłosimy konkurs grantowy dla młodzieży na projekt, który wniesie coś do naszego społeczeństwa – tłumaczy Filip. – Chcemy coś zmienić, a potencjalni sponsorzy mogą mieć w tym swój udział. Przekonujemy firmy naszą młodością i zapałem – mówi Gabrysia.

Po zebraniu projektów, które będą musiały być złożone na specjalnie przygotowanych formularzach w formie biznesplanu, liderzy płockiego okręgu YouthBanku wybiorą najlepszy, który wniesie coś istotnego do życia płocczan. – Pomysłodawcę nie zostawimy samego sobie, będziemy nadzorować prace nad projektem i dopilnujemy, żeby był dobrze zrealizowany – zapewnia Filip.[pullquote]W Płocku są ciekawi ludzie, ale jakoś się ukrywają, może nie wiedzą co i jak robić?[/pullquote]

Jakiego rodzaju projekty chcą promować młodzi płocczanie? – Może to być projekt z każdej kategorii, z naszych ankiet wynika, że może to być np. miejsce, w którym zbierane będą oferty pracy sezonowej dla młodzieży, albo wypożyczalnia rowerów czy występy muzyczne – mówią liderzy. Program jest w fazie pilotażowej w naszym kraju, więc tak naprawdę dopiero okaże się, jak dalej będzie się rozwijał. Gabrysia i Filip zgodnie potwierdzają jednak, że chcieliby, aby konkursy odbywały się cyklicznie i żeby w ich miejsce przychodzili młodsi.

Młodzieżowi liderzy mają też pomysł na promocję swojego projektu. – Płock jest szary, więc chcemy ubrać się kolorowo i zrobić aktywną promocję – śmieją się. – Od dwóch lat działam w płockim WOPR-ze i wiem, że takie kontakty wiele mogą zmienić – mówi Filip. – W Płocku są ciekawi ludzie, ale jakoś się ukrywają, może nie wiedzą co i jak robić? – mówi Gabrysia. – Mamy nadzieję, że nasz projekt pomoże to zmienić – dodają liderzy YouthBanku.

Przypomnijmy, że płocki projekt jest częścią realizowanego na świecie programu YouthBank, który ma zwiększać zaangażowanie młodzieży w sprawy lokalne. W Polsce jest on realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. W Płocku za realizację odpowiada Fundacja TO-TAM-TO. PetroNews jest patronem medialnym projektu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU