Młodożeniec w galerii. PGS zaprasza na wernisaż

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W piątkowy wieczór Płocka Galeria Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy “Jan Młodożeniec. Rysunki. Gwasze. Plakaty”. Zobaczymy najbardziej charakterystyczne prace wybitnego polskiego plakacisty.

Jan Młodożeniec, zmarły w 2000 roku polski plakacista, malarz i grafik, duszę artystyczną odziedziczył w genach – był synem futurystycznego poety Stanisława Młodożeńca. W jego ślady poszli również synowie – grafik Piotr i malarz Stanisław. Wybitny grafik pierwsze szlify zdobywał na ASP w Warszawie w katedrze grafiki i plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego. Projektował plakaty i grafiki dla wielu wydawnictw: Czytelnika, Iskry, Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego, centrali Wynajmu Filmów oraz teatrów i muzeów. Jego prace charakteryzują się bogatą, żywą kolorystyką, humorem i umiejętnością zamknięcia tematu pracy w jednym znaku.

Jedne z najbardziej rozpoznawalnych prac Jana Młodożeńca to plakaty filmowe, do m.in. “Dawno temu w Ameryce”, “Ojciec chrzestny”, “Gremliny Rozrabiają” czy “Wielki Gatsby”. Tworzył też plakaty do sztuk teatralnych – Czechowa, Fredry, Wyspiańskiego, a także z okazji wydarzeń kulturalnych. Nic dziwnego, że autora doceniano wielokrotnie nagrodami, otrzymał m.in.: srebrny medal na IBA w Lipsku (1965, 1985), Nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek za wybitne osiągnięcia w kształtowaniu szaty graficznej książek (1978), złoty medal na VIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (1980) czy I nagrodę na Biennale Plakatu w Lahti (1983). Systematycznie otrzymywał również nagrody roku w konkursie na Najlepszy Plakat Warszawy (1965, 1966, 1970, 1972, 1973, 1979, 1981, 1983, 1985, 1989). Jego prace można  zobaczyć w muzeach i galeriach m.in. w Amsterdamie, Berlinie, Paryżu, Brnie, Toyamie czy Nowym Jorku.

Wernisaż w Płockiej Galerii Sztuki rozpocznie się 25 kwietnia o godz. 18. Wystawę będzie można oglądać do 25 maja.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji