REKLAMA

Ministerstwo zdrowia: Mamy początek trzeciej fali epidemii

REKLAMA

– Niestety, mamy ponowną zwyżkę zakażeń względem ubiegłego tygodnia – powiedział w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. – Po raz pierwszy mamy wzrost osób przebywających w szpitalach, u których stwierdzono COVID-19 – dodał.

W piątek, 19 lutego ministerstwo zdrowia przekazało, że w ciągu ostatniej doby odnotowano 8.777 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa. Z powodu COVID-19 zmarły 43 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 198 osób. To oznacza wzrost zakażeń o około 2,4 tys. osób w porównaniu do danych z ubiegłego piątku.

– Można powiedzieć, że jest to początek trzeciej fali epidemii, choć nie jest on tak gwałtowny jak w Czechach czy Słowacji. Jeśli nie poluzujemy sobie zbyt mocno w najbliższych tygodniach, to mamy szansę kontrolowania wzrostów i na to, że ten pułap nie ukształtuje się zbyt wysoko – ostrzegał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia.

Jak tłumaczył, ten ostatni okres, kiedy przyrost zachorowań był mniejszy, uśpił czujność Polaków. Poluzowanie obostrzeń spowodowało, że spragnieni normalności zwiększyliśmy ilość kontaktów międzyludzkich – wyjazdów do hoteli czy wyjść do galerii.

– Wiem, że wszyscy jesteśmy zmęczeni epidemią, ale jeśli teraz zbytnio sobie poluzujemy, będziemy musieli zamknąć się bardziej, niż dotychczas. Około 10 proc. transmisji wirusa to odmiana koronawirusa w wersji brytyjskiej. To, co dzieje się u naszych sąsiadów, musi powodować naszą ostrożność – apelował rzecznik ministerstwa.

Potwierdził także, iż w Ministerstwie Zdrowia trwa dyskusja o nowych regulacjach, dotyczących zakrywania ust i nosa. Prawdopodobnie rząd zdecyduje o nakazie noszenia maseczek i jednoczesnym wyłączeniu zakrywania twarzy np. szalikami czy apaszkami.W Płocku minionej doby odnotowano 24 nowe zakażenia oraz jeden przypadek śmiertelny u osoby, która nie miała chorób współistniejących. Ogółem kwarantanną domową objęto 463 osoby. W ostatniej dobie wykonano 129 testów.

Na terenie powiatu płockiego potwierdzono minionej doby 23 zakażenia, nie było przypadków śmiertelnych. Kwarantanną objętych jest 436 osób, wykonano 84 testy.

W powiecie sierpeckim jest 11 nowych zakażeń, bez przypadków śmiertelnych. Na kwarantannie przebywa 345 osób, wykonano minionej doby 49 testów.

Powiat gostyniński jest jak na razie najmniej dotknięty epidemią – minionej doby odnotowano jedynie 5 zakażeń, bez przypadków śmiertelnych. Na kwarantannie przebywają 124 osoby, wykonano 52 testy.

Na godzinę 15 w piątek, 19 lutego, zapowiedziano konferencję prasową ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, Szefa KPRM Michała Dworczyka oraz rzecznika rządu Piotra Mullera.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. Alejaja says:

    Jedyne co macie to brak rozumu

  2. " W ostatniej dobie wykonano 129 testów." HAHAHAHAHAHAHA says:

    Ot pisiorska kamieni kvpa :-D

  3. Płocczanin says:

    Co za bzdury! Kto jeszcze w to wierzy?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU