REKLAMA

Minister Soboń: „W Płocku mogą powstać niskoczynszowe bloki”. Gdzie?

REKLAMA

18 października do Płocka przyjechał wiceminister Artur Soboń z Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji. Podczas konferencji, organizowanej wspólnie z kandydatką na prezydenta miasta Wiolettą Kulpą podkreślił, że rząd bardzo poważnie podchodzi do polityki mieszkaniowej, a Płock może uczestniczyć w programach rządowych.

Nie będzie już użytkowania wieczystego

5 października weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności, która będzie obowiązywała już od 1 stycznia przyszłego roku.

Zgodnie z tym dokumentem, osoby, które mają grunt w użytkowaniu wieczystym, staną się jego właścicielami, za co zapłacą w ratach albo jednorazowo, ze specjalną ulgą (na terenach Skarbu Państwa – 60 proc., na terenach gminnych i powiatowych ulgę ustalą władze samorządowe). Zmiany prawa użytkowania wieczystego dotyczą ok. 2,5 mln Polaków.

Przypomnijmy, że formuła użytkowania wieczystego pojawiła się w przepisach w 1961 r. Dzięki temu teren pozostawał własnością gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa, a użytkownik wieczysty zobowiązany był do uiszczania tzw. opłaty rocznej. Ta jednak mogła być podnoszona, gdy wzrastała wartość nieruchomości, co oznaczało częste zaskakiwanie osób, które to dotyczyło odczuwalnymi podwyżkami. – Kończymy z tym reliktem PRL – zapowiedział Artur Soboń.

– Do tego, aby sprawnie realizować politykę mieszkaniową, potrzebujemy dobrego, sprawdzonego partnera w samorządzie – tłumaczył wiceminister. – To od samorządu zależy, ile zapłacimy faktycznie za to przekształcenie, ponieważ to samorząd ustali wysokość bonifikaty od 20-krotności opłaty rocznej, która jest podstawą do przekształcenia użytkowania wieczystego – wyjaśniał.

Mieszkania+ w Płocku?

Artur Soboń mówił także o programie Mieszkania+, czyli dopłatach do czynszu w budownictwie czynszowym.

– Po 1 stycznia 2019 roku będziemy dopłacać osobom średnio sytuowanym nawet przez 15 lat do czynszu, aby wspierać te osoby, które nie kwalifikują się wprost na pomoc społeczną, a jednocześnie nie mają szans na własne mieszkanie – zapowiadał wiceminister rozwoju i inwestycji.

Aby dana inwestycja mogła być zgłoszona do systemu dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego, musi być zgłoszona do samorządu. Samorząd określi kryteria realizacji tej inwestycji, a także kryteria pierwszeństwa, wybierze listę najemców, określi zdolność czynszową. Osoba, która otrzyma takie mieszkanie, będzie mogła dojść do własności nieruchomości, spłacając swój czynsz. – Całe ryzyko w partnerstwie z samorządem bierzemy na siebie i w ten sposób, poprzez instrumenty, które mamy, poprzez rozwiązania rynkowe, jesteśmy w stanie realizować kolejne projekty, które będą dawały kolejne mieszkania – mówi minister Soboń.

Jak zdradził, w Płocku jest już zaplanowany teren pod tę inwestycję – przy ul. Ostatniej. – Jesteśmy w stanie wybudować w tej lokalizacji około 100 mieszkań dostępnych cenowo, objętych dopłatami – zapewnił wiceminister.Wioletta Kulpa przypomniała, że jako radni opozycyjni wielokrotnie zwracali się do prezydenta Płocka o uczestnictwo w rządowym programie, jednak nie wyrażał on na to zgody. – Wprowadził swój program „Mieszkania na start”, w którym mieszkania są w systemie rotacyjnym na 10 lat, bez żadnych bonifikat w czynszu i możliwości nabycia prawa własności. Mieszkańcy chcą inwestować w swoje mieszkanie, a nie takie, które nigdy nie będzie ich – podkreślała Wioletta Kulpa.

Szansa dla mieszkańców bloków przy ul. Żyznej

Powiedziała też, że wspólnie z ministrem Soboniem i senatorem Markiem Martynowskim muszą naprawić błąd, jaki popełnił Urząd Miasta Płocka w sprawie bloków przy ulicy Żyznej.

– To Urząd Miasta Płocka wydał pozwolenie na budowę niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania. Chcemy naprawić ten błąd ze względu na mieszkańców, którzy zwrócili się do nas z prośbą o pomoc – wyjaśniała przewodnicząca PiS w Płocku.

Minister Artur Soboń zaznaczył, że Wioletta Kulpa zaangażowała się w pomoc mieszkańców, ale nie może być tak, że inwestor wymusza i wspólnie z miastem sankcjonuje kroki, które są niezgodne z wcześniejszymi decyzjami. – Mieszkańcy są tu ofiarą nieprawidłowych działań – podkreślił.

Zapewnił jednak, że jeśli inwestor wykaże minimum dobrej woli i zapewni dostępność dla mieszkańców ostatniej kondygnacji w blokach 43 i 45 w inny sposób niż winda, której zainstalować fizycznie nie można, to ministerstwo postara się naprawić te błędy. W przypadku bloku nr 47 odbędzie się w listopadzie specjalne spotkanie, podczas którego być może uda się ustalić sposób rozwiązania tego problemu.

Wiceminister podsumował, że rząd chce współpracować ze wszystkimi, dla dobra mieszkańców, natomiast kandydaci Prawa i Sprawiedliwości gwarantują, że te programy, które przygotował rząd będą sprawnie i rzetelnie realizowane.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 1

  1. Krzysztof Gorzkowski says:

    Bardzo dobra wypowiedź Pana Ministra i Pani Wioletty Kulpy #dotrzymujemy słowa.PIS to przyszłość dla społeczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU