Miliony na szpital i powiatowe drogi

REKLAMA

Kolejne miliony dla Płocka i okolicznych miejscowości. Podczas piątkowej konferencji prasowej marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, powiedział o nowych inwestycjach, które realizowane będą w szpitalu na Winiarach oraz na terenie województwa – w tym w naszym powiecie. Ich wartość przekroczy 100 mln zł.

Dzięki środkom zewnętrznym, na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego powstała nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego. Jak poinformowano podczas konferencji, zakupiono nowe wyposażenie, w tym najnowszej generacji rezonans magnetyczny.

PowiązaneTematy

– Rezonans to nie tylko skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę, to też możliwość otwarcia się na szeroki zakres zastosowań klinicznych – mówił podczas konferencji szef samorządu województwa. – Dzięki niemu, pacjenci nie są narażeni na szkodliwe dla zdrowia promieniowanie, z którym mamy do czynienia w innych technikach obrazowania, jak tomografia komputerowa czy RTG – dodał Struzik.

Zrealizowany projekt kosztował ponad 5,6 mln zł, z czego prawie 4 mln pochodziły z Ministerstwa Zdrowia. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel 1,4 mln zł. Jak przekonywał Adam Struzik, każda złotówka przeznaczona na ten cel została wydana niezwykle racjonalnie.

Inwestycja, realizowana w ramach programu zwalczenia chorób nowotworowych Ministerstwa Zdrowia, poza remontem pracowni pozwoliła na jej kompletne wyposażenie.

– Nowoczesna pracownia uruchomiona w tym roku pozwala nam zwiększyć zakres, rodzaj i liczbę badań rezonansem – mówił obecny podczas konferencji Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. – W ubiegłym roku wykonaliśmy ponad 40 badań rezonansem dziennie. To jedno z podstawowych badań, które wykonuje się w szpitalu – dodał.

Jak przekonywał Kwiatkowski, zakup sprzętu nie byłby możliwy bez dotacji. – To przyczyni się do podniesienia jakości naszych usług – zapewniał.

Drugim tematem poruszonym podczas konferencji były inwestycje drogowe. 100 mln złotych trafi na budowę arterii powiatowych.  – Mazowsze potrzebuje bezpiecznych i komfortowych dróg – podkreślał Adam Struzik, marszałek województwa. – Inwestycje takie jak przebudowa dróg, to wyzwanie dla każdego samorządu. My chcemy pomóc – deklarował.

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego z 2015 roku, ma Mazowszu występuje blisko 14 tys. km dróg powiatowych. Duża część z nich wymaga jednak przebudowy. Dlatego padł pomysł przeznaczenia dużych środków na ten cel. Wystartuje konkurs, w którym powiaty, z wyłączeniem miast na prawach powiatu, będą mogły realizować projekty drogowe – także w partnerstwie z innymi samorządami.

Plan jest taki, by inwestycje realizować w dwóch naborach – po 50 mln zł każdy. Pierwszy z nich rozpocznie się 1 października i potrwa do końca miesiąca. Kolejny wystartuje w latach 2018-2019.

– Bez wątpienia drogi na terenie powiatu potrzebują przebudowy – mówił Mariusz Bieniek, starosta powiatu płockiego. – Takich ulic jest dużo, postaramy się wytypować te, w których prace są najbardziej potrzebne – dodał.

Konkurs dotyczy dróg o istotnym znaczeniu dla rozwoju całego regionu. Obejmie zatem m.in. takie przedsięwzięcia, które będą przyczyniały się także do rozwoju miejsc pracy.