Maskotki na mecz, żywność do wózków

REKLAMA

Od dzisiaj do niedzieli, w blisko 3000 sklepów, w ponad 400 miejscowościach w Polsce, odbędzie się zbiórka żywności. Wolontariusze Banków Żywności będą zachęcać konsumentów, aby zakupili dodatkowy produkt i przekazali go na rzecz potrzebujących.

Zbiórka Żywności organizowana jest przez 35 Banków Żywności, w tym 27 współpracujących w ramach Federacji Polskich Banków Żywnosci. Płock również włączył się w tę akcję, która organizowana jest po raz 15. 300 wolontariuszy przez cały weekend będzie zbierało żywność w płockich sklepach.

PowiązaneTematy

Rekomendowane produkty to te o długiej dacie przydatności do spożycia, w szczególności olej, cukier, konserwy, ryż i słodycze. Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, trafią one do potrzebujących w całej Polsce.

Ci, którzy nie będą mogli wziąć udziału z zbiórce w sklepach lub chcą przekazać żywność bez wychodzenia z domu, mogą zrobić to za pomocą Internetu. Federacja Polskich Banków Żywności we współpracy z siecią Piotr i Paweł, po raz czwarty uruchomiła możliwość charytatywnych internetowych zakupów w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności. Wystarczy przez stronę www.bankizywnosci.pl, za pomocą banera wejść do sklepu i kupić przynajmniej jeden z 32 dostępnych produktów. Wszystkie produkty po zakończonej akcji w Internecie zostaną dostarczone do magazynu wybranego Banku Żywności. Aby wziąć udział w zbiórce w Internecie nie trzeba robić zakupów dla siebie. Za zakupy można płacić jak w każdym sklepie internetowym. Internetowa zbiórka żywności potrwa do 31 grudnia.

Do zbiórki przyłączą się także piłkarze ręczni Orlen Wisły Płock. Na jutrzejszy mecz z Cimos Koper, szczypiorniści zapraszają kibiców z… maskotkami. Zabawki będą zbierane do specjalnych koszy, a następnie przekazane do Banku Żywności. Maskotki zostaną przekazane do najuboższych rodzin razem z paczkami żywnościowymi.

Piłkarze włączą się również w akcję charytatywną, która będzie prowadzona na terenie Galerii Wisła. W niedzielę, w godzinach 11-17, szczypiorniści będą z dziećmi malować bombki, pisać listy do Świętego Mikołaja, a z dorosłymi zmierzą się w strzelaniu do bramki. W trakcie spotkania odbędzie się również zbiórka pieniędzy, zabawek i produktów spożywczych.

Prezes Płockiego Banku Żywności, Marek Kuczyński, na dzisiejszej konferencji prasowej dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt. Mówił, jak wiele zdrowia i stresu towarzyszy przygotowaniu takiej akcji – po drodze na konferencję odwiózł wiceprezes PBŻ w Płocku, panią Aldonę Cybulską do szpitala.

Wysiłek organizatorów nie może pójść na marne, więc drodzy płocczanie – włączcie się aktywnie w tegoroczną akcję i wrzućcie też coś do wózka wolontariuszy!

Żywność można przekazać w sklepach:

 • Auchan, ul. Wyszogrodzka 144
 • Biedronka, ul. Gwardii Ludowej 244; al.Armii Krajowej 18; ul.Bielska 45; ul.Gierzyńskiego 17; al.Kilińskiego; ul.Otolińska 8; ul: Tysiąclecia 11
 • Carrfour, ul. Przemysłowa 1
 • Cash and Carry, ul. Kostrogaj 21
 • Lewiatan, ul. Rembielińskiego 6a
 • Lidl, Al. Kobylińskiego 29
 • Marc Pol, ul. Królewiecka 2
 • Market Netto, Al. Kobylińskiego 31
 • Piotr i Paweł, ul. Tysiąclecia 2a; ul. Wyszogrodzka 127; ul. Wyszogrodzka 144
 • Polo market, ul. Padlewskiego 18c; ul.Dobrzyńska 56; Al. Jachowicza 37; ul. Kolejowa 41; Al. Kobylińskiego 6; ul. Tysiąclecia 14; ul. Wyszogrodzka 163
 • PSS Zgoda, ul. Gierzyńskiego 17; ul. Rembielińskiego 1a; ul.Czwartaków 22
 • Tesco, ul. Chopina 56.

Banki Żywności, we współpracy z ponad 3500 lokalnych organizacji charytatywnych, docierają z pomocą żywnościową do blisko 1 mln potrzebujących rocznie. Jednak potrzeby są zdecydowanie większe. W Polsce poniżej granicy ubóstwa nadal żyje 2 mln Polaków, czyli 5,7 % społeczeństwa. Wg statystyk Komisji Europejskiej w Polsce, ok. 20% dzieci jest niedożywionych i jest to jeden z najgorszych wyników w całej Unii Europejskiej. Wsparcie, jakie przekazują Banki Żywności, ułatwia organizacjom i instytucjom pracę na rzecz aktywizacji, rehabilitacji i innej pomocy osobom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem społecznym.