Lutosławski Piano Duo w szkole muzycznej [ZDJĘCIA]

REKLAMA

„Moja matka gęś” Ravela, „Rozedrganie na dwa fortepiany” Zycha, „Mazurka elegiaca” Brittena i oczywiście „Wariacje na temat Paganiniego” Lutosławskiego to tylko niektóre utwory, które zaprezentował duet fortepianowy Lutosławski Piano Duo podczas kameralnego występu w sali Szkoły Muzycznej w Płocku.

W ramach Roku Lutosławskiego z okazji setnych urodzin kompozytora, w auli płockiej szkoły muzycznej odbył się koncert „Lutosławski In Memoriam”. Na scenie wystąpili Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, czyli Lutosławski Piano Duo – zespół specjalizujący się w grze na dwa fortepiany i na cztery ręce. Muzycy rozpoczęli swoją działalność na kursach mistrzowskich pod opieką wybitnych duetów fortepianowych – Brachy Eden i Alexandra Tamira (Izrael) oraz Hansa-Petera i Volkera Stenzl (Niemcy).

PowiązaneTematy

Pianiści są absolwentami Akademii im. F. Chopina (dyplom z kameralistyki w klasie prof. Krystyny Borucińskiej i prof. Jerzego Marchwińskiego) a także podyplomowych studiów mistrzowskich w zakresie duetu fortepianowego, ukończonych z najwyższą lokatą w Hochschule fur Musik und Theater w Rostocku.

Możliwość stałego rozwoju artystycznego w jednym zespole zaowocowała niezwykłym zgraniem pianistów, a także bogatym, stale rozszerzanym repertuarem, obejmującym w chwili obecnej około stu utworów.

Muzycy zdobyli kilkanaście nagród na międzynarodowych konkursach w Grecji, Polsce, Włoszech, Czechach i na Litwie, są wielokrotnymi stypendystami Ministra Kultury oraz Fundacji Kultury, laureatami nagród fonograficznych „Fryderyk” i „Folkowy Fonogram Roku” oraz kulturalnych nagród marszałkowskich.

Koncertowali w większości krajów europejskich, w Ameryce Północnej i Południowej, na Bliskim Wschodzie i w Japonii, występując w takich salach jak: Carnegie Hall, Filharmonia Narodowa, Izumi Hall (Osaka), Filharmonia Berlińska, Studio im. W. Lutosławskiego, Chicago Symphony Center, Sala Centralnego Konserwatorium w Pekinie. Prowadzą także kursy mistrzowskie z zakresu duetu fortepianowego.