REKLAMA

Laureat Konkursu Chopinowskiego zagra z Płocką Orkiestrą Symfoniczną

REKLAMA

78 pianistów z 20 krajów wzięło w tym roku udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Jego zwycięzcą został Seong-Jin Cho z Korei Południowej. Drugą nagrodę zdobył kanadyjski pianista Charles Richard-Hamelin. To właśnie on wystąpi 11 listopada z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

PowiązaneTematy

Fot: Elisabeth Delage
Fot.: Elisabeth Delage

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych na świecie. Cieszy się wielkim prestiżem i światowym rozgłosem. Zainicjowany w 1927 r. przez wybitnego polskiego pianistę prof. Jerzego Żurawlewa odbywa się co 5 lat w Warszawie.

Konkurs Chopinowski jest jednym z niewielu monograficznych konkursów pianistycznych na świecie – we wszystkich jego etapach wykonywane są wyłącznie utwory jednego kompozytora. Już 11 listopada będziemy mogli poczuć jego klimat, bowiem laureat tegorocznej edycji – Charles Richard-Hamelin wystąpi z Płocką Orkiestrą Symfoniczną podczas koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Ten wybitny pianista jako jedyny wykonał w finale konkursu Koncert fortepianowy f-moll op.21, który zaprezentuje również w Płocku.

– Plany dotyczące występu uczestników konkursu chopinowskiego w Płocku pojawiły się rok temu. Rozmowy udało się sfinalizować w marcu tego roku. Cieszę się, że udało się zakontraktować jednego z laureatów konkursu. Oczywiście wymagało to wielu zabiegów i rozmów z ich impresariatami i agentami reprezentującymi poszczególnych artystów oraz moich osobistych kontaktów z ich przedstawicielami, ale udało się – relacjonuje dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Adam Mieczykowski.

Charles Richard-Hamelin jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród. Należy do najbardziej obiecujących współczesnych kanadyjskich pianistów. Wśród jego ostatnich wyróżnień należy wymienić: drugą nagrodę w międzynarodowym Montrealskim Konkursie Muzycznym oraz trzecią nagrodę i wyróżnienie specjalne za najlepsze wykonanie sonaty Beethovena na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Seulu. W 2015 roku otrzymał prestiżową ,,Career Development Award”. Koncertował z orkiestrami symfonicznymi w Montrealu i Toronto oraz Koreańską Orkiestrą Symfoniczną. Ostatnio dołączył do cenionego tercetu Trio Hochelaga.

Czym zachwycił płockich muzyków?

– Hamelini olśnił muzyką już podczas pierwszego występu. Natomiast jego dalsze wykonania dzieł Chopina potwierdziły, że jest to pianista z najwyższej półki. Krytycy często podkreślali wielką dojrzałość tego młodego artysty. Uważam, że Hamelini gra z wielką kulturą muzyczną, która z pewnością zyska duże uznanie, dla naszej orkiestry będzie to wielkie wyzwanie gościć tego obiecującego, kanadyjskiego pianistę – podkreśla Adam Mieczykowski.Fot.: Artur Kras

Koncert w Płocku składać się będzie z dwóch części. W pierwszej z nich usłyszymy: Koncert fortepianowy f-moll op.21 Fryderyka Chopina w wykonaniu naszego gościa Charlesa Richarda Hemeliniego. W drugiej części Płocka Orkiestra Symfoniczna pod batutą Janusza Przybylskiego wykona Uwerturę fantastyczną z opery „Bajka”: oraz Suitę z opery „Halka” Stanisława Moniuszki. Dla melomanów szykuje się więc nie lada gratka.

W Płockiej orkiestrze trwa pełna mobilizacja. Próby do koncertu zaczną się już w poniedziałek. Próba z solistą zaplanowana jest na wtorkowy wieczór. – Artysta przyjedzie bezpośrednio na próbę. Mam nadzieje, że znajdzie chwilę czasu na to, aby zobaczyć przynajmniej fragment naszego miasta i piękny widok na Wisłę z Tumskiego Wzgórza – uśmiecha się dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

kocernt_orkiestra_hamelinDla tych, którzy po przeczytaniu naszego artykułu zapragną uczestniczyć w tym wyjątkowym koncercie nie mamy dobrych wieści. Od kilku tygodni nie ma już biletów na ten koncert. – Niestety, pojemność sali koncertowej szkoły muzycznej (ok. 500 miejsc – przyp. red.) jest niewystarczająca i pomimo naszych największych chęci, nie wszyscy będą mogli uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu. Zainteresowanie taką formą muzyki jest olbrzymie. Mamy stałe grono ponad 200 melomanów, którzy mają wykupione abonamenty na wszystkie nasze koncerty. Tak więc do rozdysponowania pozostaje nam niewielka ilość miejsc. Pokazuje to, że w Płocku brakuje sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia, która w pełni mogłaby zaspokoić potrzeby płocczan – przyznaje Adam Mieczykowski.

Nie wszystko jednak stracone, bo Płocka Orkiestra Symfoniczna już planuje kolejne koncerty z udziałem wyróżnionych w Konkursie Chopinowskim artystów.

– Jestem przekonany, że w nadchodzących sezonach będziemy mogli posłuchać także innych laureatów tego konkursu, w tym faworytki publiczności, także i mojej, Amerykanki Kate Liu, której gra zachwyciła publiczność. Wszystko zależy od terminów artystów i naszych możliwości finansowych – podkreśla dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

PetroNews jest patronem medialnym koncertu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU