REKLAMA

Którą płocką budowlę można najczęściej zobaczyć w filmach?

REKLAMA

W Płocku nie raz mogliśmy zobaczyć ekipę, która kręciła filmy, montowała kadry, można było spotkać na starówce i w innych częściach miasta wielu aktorów i reżyserów. Dlaczego? Ponieważ są tu przepiękne budowle i krajobrazy. To miejsce niebywale urokliwe. Ale czy wiecie, którą budowlę filmowano najczęściej? Dowiecie się tego podczas Filmowego Płocka, czyli Spacerów turystycznych po mieście „nakręconym”.

PowiązaneTematy

Która budowla w kadrze zawsze wygląda imponująco, a nawet złowrogo? W „Stawce większej niż życie” był tłem spotkania Basi Reczko ze szpiegiem Rioletto, w „Dotknięciu nocy” niemym świadkiem pozbycia się przez mordercę dowodów zbrodni. W filmie „Walkower”, dla Andrzeja Leszczyca będzie drogą ucieczki, podobnie jak dla Tadeusza z „Pięć i pół Bladego Józka”. Jechał po nim również Hans Kloss. Mowa o Moście im. Legionów Piłsudskiego.

Ile jest takich miejsc w Płocku? Miejsc z filmową historią? Gdzie najchętniej filmowcy zaglądali i jak widzieli nasze miasto?

– Zapraszamy na spacer po miejscach, które inspirowały takich reżyserów jak Bareja, Kieślowski, Kluba, Skolimowski czy Jędryka, spacer po Filmowym Płocku.  Opowiemy o najciekawszych produkcjach, okolicznościach powstania, ciekawostkach z planu i z kraju – mówią organizatorzy.

Najwięcej filmów w Płocku powstało w latach 60. XX wieku, choć i przed wojną filmowcy zaglądali do naszego miasta. W latach 80. i 90. było słabiej, ale w XXI pierwszym wieku ponownie Płock stał się popularny wśród filmowców.

– Niedawno dowiedzieliśmy się, że Płock pojawi się również najnowszym filmie Kingi Dębskiej „Zabawa, zabawa” – zdradzają organizatorzy, PLOT i Kino za Rogiem.

Kiedy będzie można wybrać się na ten nietypowy spacer? Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna i Kino za Rogiem w Płocku już 3 września zaprasza na plac Starego Rynku, skąd wyruszy spacer po Filmowym Płocku.23 września organizatorzy zapraszają natomiast do Kina za Rogiem na pierwszy z omawianych podczas spaceru filmów – „Miłość” Sławomira Fabickiego z 2012 roku.

– W sumie zaprezentujemy 6 tytułów, które realizowane były w Płocku, m.in. jeden z najbardziej zmasakrowanych przez cenzurę filmów w historii polskiej kinematografii – „5 i pół Bladego Józka” Henryka Kluby i Wiesława Dymnego – zapewniają organizatorzy.

Projektowi towarzyszy bezpłatny przewodnik „Filmowy Płock”, który będzie dostępny w PLOT i Kinie za Rogiem w Płocku. Szczegóły na www.facebook.com/KinoZaRogiemPlock, www.pokis.pl. Projekt dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął PetroNews.

Filmowy Płock – widzieliście?

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU