Kto otworzy drzwi, Lorem Ipsum?

REKLAMA

10 kwietnia na scenie off off POKiS będzie podwójnie teatralnie. Tego właśnie dnia Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki powita w swoich progach twórców spektakli „Kto otworzy drzwi?” oraz „Lorem Ipsum”.

„Lorem Ipsum” – to przedstawienie integracyjne, w którym grają osoby niepełnosprawne z Domu Pomocy Społecznej „Przyjaznych Serc” oraz młodzież z grupy teatralnej Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Inspiracją do stworzenia tej sztuki był spektakl Samuela Becketa „Czekając na Godota”. Jak przyznają znawcy twórczości tego irlandzkiego dramaturga, jest ona pełna specyficznego humoru, brutalnej ironii, działających jak odtrutka na ogromną porcję pesymizmu. Twórcy zaznaczają, iż spektakl, który powstał nie jest lekką komedią, w której osoby niepełnosprawne pełnią funkcje „techniczną”, jak to często się zdarza przy tego typu projektach. To spektakl, ukazujący relacje, zależności i uzależnienia od innych ludzi, często zupełnie nam obcych. To spektakl o hierarchii. O wartościach i celu, jaki każdy z nas w swoim życiu ma lub do którego dąży.

PowiązaneTematy

„Kto otworzy drzwi?” powstał na motywach sztuki Nedy Neżdany – ukraińskiej autorki. Stworzyła go Grupa Koteria (Eliza Gościniak, Agnieszka Drajkowska, Martyna Kucińska, Adrianna Stelmaszewska, Aneta Penkala, Dominika Fortuna) pod opieką Joanny Stanowskiej. Przedstawienie opowiada o dwóch kobietach, które zawieszone niejako między światami żywych i umarłych, próbują zrozumieć dlaczego się tam znalazły, jaki jest ich status oraz czy i jak mogą się stamtąd wydostać. Czasami dzwoni do nich „głuchy” telefon – znak, że jest jeszcze ktoś poza nimi, ktoś kto może wiedzieć więcej. Spektakl to rodzaj gry, w którą wciągana jest również publiczność.

Poziom atrakcyjności obu spektakli będziemy mogli ocenić niebawem. „Lorem Ipsum” swoją prapremierę miało 5 kwietnia na Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Osób Niepełnosprawnych w Lublinie.