REKLAMA

Książka zamiast marihuany?

REKLAMA

SLD organizuje nietypową akcję. Będzie rozdawać książki na ulicach polskich miast, w tym Płocka, z naklejką „Książka zamiast marihuany”. Akcja ma uświadomić Polakom potrzebę czytania.

SLD zaniepokoiło się danymi, które twierdzą, że aż 2/3 Polaków przyznaje się do nie czytania książek. Coraz mniej czytają ludzie młodzi, którzy wolą posiedzieć w Internecie. Aby walczyć z tym zjawiskiem, w środę 23 kwietnia członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej we wszystkich powiatach Mazowsza, a więc również w Płocku przeprowadzą akcję „Książka zamiast marihuany”.

PowiązaneTematy

Na ulicach Płocka będzie rozdanych ponad trzy tysiące książek po to, by przekonywać płocczan, że – jak piszą organizatorzy – „czytanie włącza do grona osób kulturalnych, prowadzi do bycia świadomym uczestnikiem kultury, rozwija intelektualnie, wzbogaca wyobraźnię, a przede wszystkim stanowi doskonałą propozycję pozytywnego spędzania wolnego czasu”.

Dzień akcji nie został wybrany przypadkowo. Właśnie 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – święto, ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, a mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla oraz Manuela Mejía Vallejo.

Rozdawanie książek w Płocku odbędzie się 23 kwietnia w godzinach 9-11.30 na ulicy Tumskiej i Królewieckiej oraz od 11.30 do 14 na targowisku miejskim przy ulicy Rembielińskiego.  Wszystkie książki będą zaopatrzone w naklejki z logo akcji oraz – w Płocku dodatkowo – w zakładki do książek.