REKLAMA

REKLAMA

Konstytucja biznesu już jest. Co zmienia?

REKLAMA

W ostatni dzień kwietnia weszła w życie długo zapowiadana tzw. konstytucja biznesu. Pakiet pięciu ustaw ma całkowicie zmienić znaczną część funkcjonowania polskich przedsiębiorstw.

Przeczytajrównież

30 kwietnia br. weszła w życie konstytucja biznesu, zapowiedziana jeszcze pod koniec 2016 roku. Dokument składa się z pięciu ustaw, regulujących dużą część życia gospodarczego kraju:

Reklama. Przewiń aby czytać dalej.
  • Prawo przedsiębiorców,
  • przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz niektóre inne ustawy z pakietu “Konstytucji Biznesu”,
  • ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców,
  • ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy,
  • ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ten duży pakiet ustaw wprowadza wiele zmian w funkcjonowaniu zarówno istniejących, jak i dopiero powstających inicjatyw gospodarczych. Jakie są najważniejsze zmiany, które wprowadza ten pakiet ustaw?

Relacje z urzędami

Zmiany zapisane w tym pakiecie ustaw mają doprowadzić do tego, że w przypadku niejasności lub niedookreślenia w przepisach, sprawy będą rozpatrywane na korzyść przedsiębiorcy. Wprowadzono również zakaz stwarzania nieuzasadnionych obciążeń przez urząd. Bardzo istotną zmianą jest powołanie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, który będzie odpowiadał za dbanie o właściwe relacje na linii przedsiębiorca – urząd.

Zgodnie z zapisami konstytucji biznesu, ma powstać portal informacyjny dla przedsiębiorców, na którym znajdziemy m.in. zbliżające się terminy urzędowe czy zmiany w prawie. Dodatkowo, w ustawach zapisane jest rozwinięcie możliwości kontaktu i załatwiania spraw z urzędem przez internet lub telefon czy likwidacja numeru REGON na rzecz NIP-u.

Zakładanie firmy

Wiele osób planujących rozpoczęcie nowej działalności ucieszy brak potrzeby rejestracji, w przypadku dochodów niższych, niż połowa płacy minimalnej. Jest to wyraźny ukłon w kierunku osób młodych, które chcą sobie dorobić, jak również drobnych artystów i wszystkich tych, których praca przynosi skromny zysk. Dochody z takiej działalności będą opodatkowane na zasadach ogólnych.




Jednocześnie początkujący przedsiębiorcy będą przez 6 miesięcy zwolnieni z płacenia składki ZUS. Takie rozwiązanie pozwoli przedsiębiorcy przejść najtrudniejszy okres budowania firmy bez zbędnych obciążeń i zwiększy jego szanse na przetrwanie.

Zawieszanie działalności

Wartym odnotowania jest zapis o możliwości zawieszenia działalności w przypadku zatrudniania pracownika, będącego na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Znacznie ułatwi to życie małym przedsiębiorcom, którzy w przypadku pójścia na zwolnienie nawet jednego pracownika, mogą nie być w stanie dalej efektywnie prowadzić swojej działalności.

Zasady tworzenia prawa gospodarczego

W konstytucji biznesu postarano się również o to, by przyszłe prawo było znacznie bardziej jasne i korzystne dla przedsiębiorców. Stworzono zbiór reguł, mających kierować tworzeniem prawa gospodarczego, co powinno nadać konkretny kierunek wszystkim dalszym zmianom.

Dodatkowo, odpowiedni ministrowie mają wydać proste objaśnienia prawne niezbędne przedsiębiorcom.

REKLAMA

Inni czytali również

Kolejny

Komentarze 1

  1. czas na zmiany says:

    Bardzo duze zmiany a i od 1 stycznia 2019 wchodzi mniejszy zus dla malych firm, więc w krotkim czasie duzo zmian dla zwyklych ludzi a nie jak bylo wczesniej ulgi byly tylko dla zielonych i czerwonych i dla przekrętów :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU