Konferencja Ruchu Palikota bez Palikota, ale z manifestacją

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

We wtorek po południu w płockiej siedzibie Ruchu Palikota odbyła się konferencja prasowa, w której uczestniczyć miał szef partii Janusz Palikot. Zamiast niego pojawił się poseł Andrzej Rozenek, który zaprezentował szczegóły akcji 4×4 oraz przedstawił planowane projekty. Konferencję zakłóciła manifestacja kibiców. 

Na konferencji prasowej nie pojawił się wcześniej zapowiadany szef klubu Janusz Palikot. – Przepraszam, że nie ma Janusza, ale musiał zawrócić z drogi. Zatrzymała go nagła konferencja z Aleksandrem Kwaśniewskim i musiał stawić się tam – tłumaczył Andrzej Rozenek, poseł Ruchu. Nie było też spaceru po mieście, gdzie członkowie partii mieli rozmawiać z mieszkańcami. Przeszkodził w tym deszcz.

Ruch Palikota przedstawił na konferencji prasowej w Płocku swoje pomysły na nowe projekty ustaw. Jedną z nich będzie głosowanie w wyborach przez internet. Kolejny pomysł, związany z wyborami to pozwolenie na głosowanie od 16. roku życia. – Skoro młody człowiek odpowiada karnie od 16. roku życia, to naprawdę nie widzimy powodów, żeby musiał czekać jeszcze dwa lata, na to aby mógł zagłosować – oświadczył poseł Ruchu Palikota, Andrzej Rozenek.

Następna propozycja partii Janusza Palikota to edukacja seksualna i zdrowotna w szkołach już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. – Chcemy, aby zamieniono lekcje religii (przynajmniej jedną) na edukację seksualną i zdrowotną – mówił Rozenek.

Kolejny projekt dotyczy ciepłego posiłku dla każdego dziecka w szkole. – Wstrząsające jest to, że w XXI wieku ponad 700 tys. dzieci w Polsce jest niedożywionych i nie je ciepłego posiłku – mówił Andrzej Rozenek. – Skoro stać nas na to, żeby 1,5 mld zł “pakować” co roku na lekcje religii w szkołach; skoro stać nas na to, żeby 1,2 mld zł “pakować” co roku na misje w Afganistanie, to na pewno stać nas także na to, żeby każde dziecko dostało zdrowy, ciepły posiłek w szkole – dodał. Żeby pokazać dziennikarzom, jak tani posiłek może wyglądać, do siedziby Ruchu Palikota przyniesiono zupę z soczewicy, na którą posłowie zaprosili dziennikarzy po konferencji.

Najbardziej kontrowersyjnym projektem, przedstawionym przez Ruch Palikota, są kluby konopne. – To nasz pomysł na to, jak walczyć z penalizacją posiadania niewielkich ilości konopi – stwierdził Rozenek. – W tej chwili w Polsce za gram marihuany, który się posiada można iść do więzienia. A mamy przypadek użytkownika konopi, który za 0,2 g dostał wyrok. Czyli mamy do czynienia z patologią wymiaru sprawiedliwości – oświadczył. – My żądamy przede wszystkim edukacji, po drugie prewencji, a po trzecie żądamy depenalizacji. I ta depenalizacja ma polegać na klubach konopnych, czyli stowarzyszeniach dobrowolnych użytkowników, którzy oczywiście muszą mieć ukończone 18 lat, nie mieli konfliktu z prawem i będą oni mogli sobie we wskazanym miejscu hodować i konsumować konopie – dodawał Rozenek argumentując, że takie kluby konopne działają od wielu lat np. w Hiszpanii, gdzie cieszą się ogromnym powodzeniem.

Kolejna akcja, zaprezentowana przez członków Ruchu Palikota to 4×4. – Mamy cztery poziomy samorządów: gmina, powiat, województwo i kraj – tłumaczył Rozenek. – Na każdym z tych czterech poziomów wyobrażamy sobie, że zostaną zgłoszone cztery postulaty. Cztery postulaty dla gminy, cztery dla powiatu, województwa i Polski. Te dla Polski są oczywiście wspólne dla całego kraju, pozostałe są już dedykowane dla konkretnego obszaru. Czemu to ma służyć? To co jest dobre w Płocku, niekoniecznie musi być dobre we Włocławku i każdy samorząd powinien mieć własne sprawy do załatwienia i my te sprawy załatwiamy poprzez rozmowy z mieszkańcami. Pytamy naszych wyborców, co was najbardziej trapi, co was niepokoi – dodał.

Natomiast poseł Paweł Sajak nawiązał do obwodnicy Płocka. W odpowiedzi do interpelacji, jaką wysłał ministrowi transportu, Sławomirowi Nowakowi otrzymał odpowiedź, że jest ona dopiero na etapie planowania i ciężko jest teraz powiedzieć, czy w nowym planie drogowym płocka obwodnica się znajdzie. – Ale mamy obietnicę ze strony samego Janusza Palikota, że jeśli tylko obwodnica Płocka zostanie zbudowana to on osobiście przekaże swój zegarek ministrowi Nowakowi – stwierdził Sajak, nawiązując do “afery” z zegarkiem Sławomira Nowaka. – Może to jedyny sposób na to, ażeby w tym temacie coś się w końcu działo i żeby tak duże miasto jak Płock miało swoją obwodnicę – dodał. Natomiast Andrzej Rozenek spuentował: – Krótko mówiąc: słynny, pomarańczowy zegarek Janusza Palikota do wzięcia przez ministra Nowaka. Wystarczy rozpocząć budowę obwodnicy północnej Płocka.

Konferencję prasową zakłóciła manifestacja kilkudziesięciu kibiców Wisły Płock, którzy zebrali się przed siedzibą płockiego Ruchu Palikota. Wykrzykiwali oni hasła przeciwko partii. Na miejscu pojawiła się policja, która jednak nie interweniowała, ponieważ uczestnicy manifestacji rozeszli się zaraz po tym, gdy dowiedzieli się, że Janusz Palikot do Płocka nie dotarł.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji