REKLAMA

Koncerty i wykłady. Co jeszcze w styczniu w Muzeum Mazowieckim?

REKLAMA

Styczeń zapowiada się dla mieszkańców Płocka bardzo ciekawie. Muzeum Mazowieckie przygotowało miedzy innymi koncert kolęd i spotkanie z autorką książki „Sendlerowa. W ukryciu”. Nie zapomniano również o atrakcjach dla najmłodszych.

„Sprawa Kozalczyka”

4 stycznia 2018 r. o godz. 17 odbędzie się projekcja filmu „Sprawa Kozalczyka” w ramach pokazów pofestiwalowych 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.

Bohaterem tego izraelskiego filmu dokumentalnego (trwa 53 minuty) jest Yakov Jakub Kozalczyk: znany siłacz i żydowski kapo w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, starający się pomagać innym więźniom. Po wojnie, oskarżony o kolaborację, targnął się na swoje życie. Prawdę o swoim ojcu próbuje odkryć Itzik Shaled Kozalchik. Reżyser filmu jest Roni Ninio, zdobywca nagród i nominacji, m.in. do Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej oraz Nagrody Ofir.

„Sendlerowa. W ukryciu”

fot. Marcel Łoziński

9 stycznia 2018 r. o godz. 17 odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, autorką książki „Sendlerowa. W ukryciu”.

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.

Anna Bikont jest pisarką i dziennikarką, związaną z „Gazetą Wyborczą”, którą współtworzyła. Za książkę „My z Jedwabnego” otrzymała nagrodę historyczną tygodnika „Polityka” i European Book Prize. Jej wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Ponadto z Joanną Szczęsną napisała „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury) i „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”. Do MŻM przyjedzie ze swoją najnowszą książką, w której mierzy się z postacią Ireny Sendlerowej, ratującej żydowskie dzieci z warszawskiego getta.

„Historia Żydów w Płocku”

11 stycznia 2018 r. o godz. 17 będzie można wziąć udział w wykładzie „Żydowskie osadnictwo w Polsce. Historia Żydów w Płocku. Przemiany do 1939 r.” Pawła Fijałkowskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.

Paweł Fijałkowski jest doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Zajmuje się dziejami Żydów w dawnej Polsce (X–XVIII w.), historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza oraz homoerotyzmem w kulturze europejskiej. Współpracuje z kwartalnikiem „Albo Albo. Problemy psychologii i kultury”. Jego wykładowi towarzyszył będzie pokaz slajdów, ilustrujący narodziny i rozwój społeczności Żydów polskich, przemiany zachodzące w jej obrębie, wkład w kulturowy rozwój wieloetnicznej Rzeczypospolitej oraz zmieniające się relacje z otoczeniem.

„Opowieści z drzewa płynące”

fot. materiały prasowe

Muzeum Mazowieckie przygotowało również coś dla najmłodszych. Już 15 stycznia zaczną się zajęcia ,,Opowieści z drzewa płynące” – Ferie Zimowe 2018 w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Zajęcia będą odbywać się w dwóch turach. Pierwsza grupa między 15-19 stycznia 2018 r., a druga grupa: 22-26 stycznia 2018 r.

Miejsce: Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8.

Głównym celem zajęć warsztatowo-edukacyjnych, przygotowanych przez pracowników muzeum będzie przybliżenie i uświadomienie uczestnikom ferii jak często liczne gatunki drzew, powszechnie występujące w naturze, pojawiały się i nadal pojawiają w życiu codziennym człowieka jako symbol, motyw zdobniczy, materiał do obróbki, podstawowy budulec, a także w wielu innych dziedzinach życia, miejscach i z różnym zastosowaniem.
W programie przewidziane są: gry, zabawy, filmy, prezentacje multimedialne, zajęcia warsztatowe, edukacyjne, z kartami na ekspozycjach stałych muzeum: w kamienicy secesyjnej, na wystawie „X wieków Płocka”, w Spichlerzu, w Muzeum Żydów Mazowieckich, a także spotkania z rzeźbiarzem, budowlańcem, muzykiem, wizyta w Archiwum Państwowym, próba odtworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego oraz wiele innych atrakcji.

Zajęcia dla dzieci w wieku 8-14 lat
w godz.: 10.00 – 15.00
koszt: 50 zł od osoby
grupy do 16 osób
I grupa: 15 – 19. 01. 2017 r.
II grupa: 22 – 26. 01. 2017 r.
zgłoszenia: Dział Upowszechniania i Promocji MMP
tel. 24 364 70 72; 24 364 70 73

„W hołdzie Marcinowi Kacprzakowi”

fot. materiały prasowe

Od 16 stycznia do 18 lutego 2018 r., będzie można oglądać wystawę „W hołdzie Marcinowi Kacprzakowi”.Miejsce: Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8.

W dniach od 16 stycznia do 18 lutego 2018 r. w Muzeum Mazowieckim w Płocku czynna będzie wystawa poświęcona prof. Marcinowi Kacprzakowi. Muzeum przypomni sylwetkę pochodzącego z Płocka naukowca – lekarza higienisty, pioniera medycyny społecznej w Polsce, propagatora oświaty sanitarnej, autora prac z zakresu medycyny, wieloletniego rektora Akademii Medycznej w Warszawie, a przede wszystkim człowieka o wielkim sercu, filantropa i fundatora stypendium dla młodych lekarzy. Płock uhonorował profesora Marcina Kacprzaka, przyznając mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta oraz nadając jego imię budującemu się w latach siedemdziesiątych szpitalowi. Dziś, w 130 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci Profesora muzeum pragnie wystawą „W hołdzie Marcinowi Kacprzakowi” przybliżyć sylwetkę tego wielkiego Płocczanina.

Dzień Judaizmu

fot. Centrum Dialogu

Dzień Judaizmu z udziałem rabina Dawida Szychowskiego (16 stycznia 2018 r., godz. 17.00).

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.

Dzień Judaizmu, styczniowe święto w polskim Kościele katolickim, poprzedza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tym razem gościem specjalnym płockiej edycji będzie Dawid Szychowski, rabin Łodzi od 2015 roku, absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kształcił się w izraelskich jesziwach Machor Meir i Midrash Sfaradi. Jest emisariuszem organizacji Shavei Israel, organizacji zachęcającej osoby pochodzenia żydowskiego do umocnienia ich związku z Izraelem i narodem żydowskim. Ze swoją żoną Miriam Szychowską prowadzą Fundację Emuna, zajmującą się edukacją z zakresu religii, kultury i historii żydowskiej. Wydarzenie organizowane jest razem z Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.

Koncert kolęd i pastorałek

fot. Tomasz Wenda

18 stycznia 2018 r. o godzinie 17 będzie miał miejsce koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Moja Rodzina.

Miejsce: Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8.

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Moja Rodzina. Fenomenem zespołu jest fakt, iż jego członkowie to rzeczywiście najbliższa, siedmioosobowa rodzina – Rodzice Artur i Aldona Wiśniewscy, córka Antonina Wiśniewska-Wenda i synowie: Gabriel, Szymon, Mikołaj i Jeremiasz. W ich repertuarze mieszczą się m.in. utwory J. S. Bacha, Fryderyka Chopina, muzyka folkowa, patriotyczna i filmowa. Zespół ma na swoim koncie trzy płyty, ponad 300 koncertów w całej Polsce, jak i poza jej granicami, m.in. w Irlandii, USA i na Ukrainie.
Koncert kolęd i pastorałek to te najbardziej znane i lubiane utwory w niezwykłej aranżacji, to również niezapomniane przeżycia duchowe i doznania artystyczne, radość odkrywania dźwięków i piękno polskiej tradycji. Wstęp na koncert jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

Koncert „Pamiętamy”

fot. Jarek Witkowski

25 stycznia 2018 r. o godzinie 17 Koncert pieśni żydowskich „Pamiętamy” Olgi Avigail Mieleszczuk.

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
ul. Kwiatka 7

Olga Avigail Mieleszczuk z Izraela i towarzyszący jej polski pianista Jacek Piotrowski zaprezentują żydowskie i polskie tanga, chasydzkie niguny i pieśni szabatowe. Artystka, mieszkająca na stałe w Izraelu, jest pieśniarką i badaczką wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej, śpiewa w jidysz, po polsku i hebrajsku. Jej ostatnia, jak dotąd płyta („Yiddish Tango”) została wydana w październiku 2017 r. Koncert odbędzie się z myślą o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającym na 27 stycznia. Wstęp na koncert jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

Tu Bi Szwat

Święto Tu Bi Szwat (31 stycznia 2018 r., godz. 10.00 – 15.30)

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
ul. Kwiatka 7

Z myślą o Tu Bi Szwat, czyli Nowym Roku Drzew, w trakcie otwarcia muzeum będzie się można częstować jabłkami. Według tradycji żydowskiej właśnie w to święto, w uśpionych drzewach owocowych, zaczynają krążyć życiodajne soki. Ma to zwiastować zbliżającą się wiosnę. Tu Bi Szwat to także przypomnienie o szacunku do drzew i podziękowanie, że obdarzają one ludzi różnymi rodzajami owoców. W Izraelu tego dnia dzieci i młodzież sadzą drzewa. W Tu Bi Szwat spożywa się m.in. banany, daktyle, oliwki, z uwagi na szerokość geograficzną, w Muzeum Mazowieckim postanowiono podzielić się jabłkami.

– Chag Tu Bi Szwat Sameach – wesołego święta Tu Bi Szwat! – życzą pracownicy Muzeum Mazowieckiego.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU