poniedziałek, 20 marzec, 2023
  • Reklama na portalu i w gazecie
  • Kontakt z redakcją
  • Polityka Prywatności
PetroNews
  • Start
  • Płock
    • Bezpieczeństwo
    • Polityka i Politycy
    • Sport
    • Informacje
    • Rozrywka i Wydarzenia
    • Tylko u Nas
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej
    • Ogłoszenia
    • SocialMedia
No Result
View All Result
PetroNews

REKLAMA
Home Rozrywka i Wydarzenia Wydarzenia

Koncerty i wykłady. Co jeszcze w styczniu w Muzeum Mazowieckim?

przez Wiktor Pleczyński
30 grudnia 2017
47
SHARES
Podziel się na FacebookuUdostępnij na Twitterze
REKLAMA

Styczeń zapowiada się dla mieszkańców Płocka bardzo ciekawie. Muzeum Mazowieckie przygotowało miedzy innymi koncert kolęd i spotkanie z autorką książki „Sendlerowa. W ukryciu”. Nie zapomniano również o atrakcjach dla najmłodszych.

„Sprawa Kozalczyka”

4 stycznia 2018 r. o godz. 17 odbędzie się projekcja filmu „Sprawa Kozalczyka” w ramach pokazów pofestiwalowych 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.

Bohaterem tego izraelskiego filmu dokumentalnego (trwa 53 minuty) jest Yakov Jakub Kozalczyk: znany siłacz i żydowski kapo w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, starający się pomagać innym więźniom. Po wojnie, oskarżony o kolaborację, targnął się na swoje życie. Prawdę o swoim ojcu próbuje odkryć Itzik Shaled Kozalchik. Reżyser filmu jest Roni Ninio, zdobywca nagród i nominacji, m.in. do Nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej oraz Nagrody Ofir.

„Sendlerowa. W ukryciu”

fot. Marcel Łoziński

9 stycznia 2018 r. o godz. 17 odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, autorką książki „Sendlerowa. W ukryciu”.

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.

Anna Bikont jest pisarką i dziennikarką, związaną z „Gazetą Wyborczą”, którą współtworzyła. Za książkę „My z Jedwabnego” otrzymała nagrodę historyczną tygodnika „Polityka” i European Book Prize. Jej wydanie amerykańskie znalazło się na liście stu najważniejszych książek 2016 roku według „New York Timesa” i zostało nagrodzone National Jewish Book Award. Ponadto z Joanną Szczęsną napisała „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” (wyróżnioną Wielką Nagrodą Fundacji Kultury) i „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”. Do MŻM przyjedzie ze swoją najnowszą książką, w której mierzy się z postacią Ireny Sendlerowej, ratującej żydowskie dzieci z warszawskiego getta.

„Historia Żydów w Płocku”

11 stycznia 2018 r. o godz. 17 będzie można wziąć udział w wykładzie „Żydowskie osadnictwo w Polsce. Historia Żydów w Płocku. Przemiany do 1939 r.” Pawła Fijałkowskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.

Paweł Fijałkowski jest doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem naukowym Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie. Zajmuje się dziejami Żydów w dawnej Polsce (X–XVIII w.), historią polskiego protestantyzmu, pradziejami Mazowsza oraz homoerotyzmem w kulturze europejskiej. Współpracuje z kwartalnikiem „Albo Albo. Problemy psychologii i kultury”. Jego wykładowi towarzyszył będzie pokaz slajdów, ilustrujący narodziny i rozwój społeczności Żydów polskich, przemiany zachodzące w jej obrębie, wkład w kulturowy rozwój wieloetnicznej Rzeczypospolitej oraz zmieniające się relacje z otoczeniem.

„Opowieści z drzewa płynące”

fot. materiały prasowe

Muzeum Mazowieckie przygotowało również coś dla najmłodszych. Już 15 stycznia zaczną się zajęcia ,,Opowieści z drzewa płynące” – Ferie Zimowe 2018 w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Zajęcia będą odbywać się w dwóch turach. Pierwsza grupa między 15-19 stycznia 2018 r., a druga grupa: 22-26 stycznia 2018 r.

Miejsce: Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8.

Głównym celem zajęć warsztatowo-edukacyjnych, przygotowanych przez pracowników muzeum będzie przybliżenie i uświadomienie uczestnikom ferii jak często liczne gatunki drzew, powszechnie występujące w naturze, pojawiały się i nadal pojawiają w życiu codziennym człowieka jako symbol, motyw zdobniczy, materiał do obróbki, podstawowy budulec, a także w wielu innych dziedzinach życia, miejscach i z różnym zastosowaniem.
W programie przewidziane są: gry, zabawy, filmy, prezentacje multimedialne, zajęcia warsztatowe, edukacyjne, z kartami na ekspozycjach stałych muzeum: w kamienicy secesyjnej, na wystawie „X wieków Płocka”, w Spichlerzu, w Muzeum Żydów Mazowieckich, a także spotkania z rzeźbiarzem, budowlańcem, muzykiem, wizyta w Archiwum Państwowym, próba odtworzenia rodzinnego drzewa genealogicznego oraz wiele innych atrakcji.

Zajęcia dla dzieci w wieku 8-14 lat
w godz.: 10.00 – 15.00
koszt: 50 zł od osoby
grupy do 16 osób
I grupa: 15 – 19. 01. 2017 r.
II grupa: 22 – 26. 01. 2017 r.
zgłoszenia: Dział Upowszechniania i Promocji MMP
tel. 24 364 70 72; 24 364 70 73

„W hołdzie Marcinowi Kacprzakowi”

fot. materiały prasowe

Od 16 stycznia do 18 lutego 2018 r., będzie można oglądać wystawę „W hołdzie Marcinowi Kacprzakowi”.



Miejsce: Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8.

W dniach od 16 stycznia do 18 lutego 2018 r. w Muzeum Mazowieckim w Płocku czynna będzie wystawa poświęcona prof. Marcinowi Kacprzakowi. Muzeum przypomni sylwetkę pochodzącego z Płocka naukowca – lekarza higienisty, pioniera medycyny społecznej w Polsce, propagatora oświaty sanitarnej, autora prac z zakresu medycyny, wieloletniego rektora Akademii Medycznej w Warszawie, a przede wszystkim człowieka o wielkim sercu, filantropa i fundatora stypendium dla młodych lekarzy. Płock uhonorował profesora Marcina Kacprzaka, przyznając mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta oraz nadając jego imię budującemu się w latach siedemdziesiątych szpitalowi. Dziś, w 130 rocznicę urodzin i 50 rocznicę śmierci Profesora muzeum pragnie wystawą „W hołdzie Marcinowi Kacprzakowi” przybliżyć sylwetkę tego wielkiego Płocczanina.

Dzień Judaizmu

fot. Centrum Dialogu

Dzień Judaizmu z udziałem rabina Dawida Szychowskiego (16 stycznia 2018 r., godz. 17.00).

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku, ul. Kwiatka 7.

Dzień Judaizmu, styczniowe święto w polskim Kościele katolickim, poprzedza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Tym razem gościem specjalnym płockiej edycji będzie Dawid Szychowski, rabin Łodzi od 2015 roku, absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, kształcił się w izraelskich jesziwach Machor Meir i Midrash Sfaradi. Jest emisariuszem organizacji Shavei Israel, organizacji zachęcającej osoby pochodzenia żydowskiego do umocnienia ich związku z Izraelem i narodem żydowskim. Ze swoją żoną Miriam Szychowską prowadzą Fundację Emuna, zajmującą się edukacją z zakresu religii, kultury i historii żydowskiej. Wydarzenie organizowane jest razem z Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.

Koncert kolęd i pastorałek

fot. Tomasz Wenda

18 stycznia 2018 r. o godzinie 17 będzie miał miejsce koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Moja Rodzina.

Miejsce: Muzeum Mazowieckie w Płocku, ul. Tumska 8.

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Moja Rodzina. Fenomenem zespołu jest fakt, iż jego członkowie to rzeczywiście najbliższa, siedmioosobowa rodzina – Rodzice Artur i Aldona Wiśniewscy, córka Antonina Wiśniewska-Wenda i synowie: Gabriel, Szymon, Mikołaj i Jeremiasz. W ich repertuarze mieszczą się m.in. utwory J. S. Bacha, Fryderyka Chopina, muzyka folkowa, patriotyczna i filmowa. Zespół ma na swoim koncie trzy płyty, ponad 300 koncertów w całej Polsce, jak i poza jej granicami, m.in. w Irlandii, USA i na Ukrainie.
Koncert kolęd i pastorałek to te najbardziej znane i lubiane utwory w niezwykłej aranżacji, to również niezapomniane przeżycia duchowe i doznania artystyczne, radość odkrywania dźwięków i piękno polskiej tradycji. Wstęp na koncert jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

Koncert „Pamiętamy”

fot. Jarek Witkowski

25 stycznia 2018 r. o godzinie 17 Koncert pieśni żydowskich „Pamiętamy” Olgi Avigail Mieleszczuk.

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
ul. Kwiatka 7

Olga Avigail Mieleszczuk z Izraela i towarzyszący jej polski pianista Jacek Piotrowski zaprezentują żydowskie i polskie tanga, chasydzkie niguny i pieśni szabatowe. Artystka, mieszkająca na stałe w Izraelu, jest pieśniarką i badaczką wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej, śpiewa w jidysz, po polsku i hebrajsku. Jej ostatnia, jak dotąd płyta („Yiddish Tango”) została wydana w październiku 2017 r. Koncert odbędzie się z myślą o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przypadającym na 27 stycznia. Wstęp na koncert jest wolny, ilość miejsc ograniczona.

Tu Bi Szwat

Święto Tu Bi Szwat (31 stycznia 2018 r., godz. 10.00 – 15.30)

Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku,
ul. Kwiatka 7

Z myślą o Tu Bi Szwat, czyli Nowym Roku Drzew, w trakcie otwarcia muzeum będzie się można częstować jabłkami. Według tradycji żydowskiej właśnie w to święto, w uśpionych drzewach owocowych, zaczynają krążyć życiodajne soki. Ma to zwiastować zbliżającą się wiosnę. Tu Bi Szwat to także przypomnienie o szacunku do drzew i podziękowanie, że obdarzają one ludzi różnymi rodzajami owoców. W Izraelu tego dnia dzieci i młodzież sadzą drzewa. W Tu Bi Szwat spożywa się m.in. banany, daktyle, oliwki, z uwagi na szerokość geograficzną, w Muzeum Mazowieckim postanowiono podzielić się jabłkami.

– Chag Tu Bi Szwat Sameach – wesołego święta Tu Bi Szwat! – życzą pracownicy Muzeum Mazowieckiego.

Share23Tweet10
Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Cenny zabytek odzyska dawny blask. Powstanie muzeum regionalne [FILM, ZDJĘCIA]

Muzeum Mazowieckie prowadzi zbiórkę gostynińskich pamiątek historycznych

15 marca 2023
Powołano Płocką Radę Kobiet. Kto w składzie i czym będzie się zajmować? [ZDJĘCIA]

Powołano Płocką Radę Kobiet. Kto w składzie i czym będzie się zajmować? [ZDJĘCIA]

12 marca 2023
Urodziny płockiego art déco. Będzie specjalne oprowadzanie i koncert [BEZPŁATNE]

Muzeum Mazowieckie w Płocku z niespodzianką specjalnie dla pań

7 marca 2023
Urodziny płockiego art déco. Będzie specjalne oprowadzanie i koncert [BEZPŁATNE]

Spotkanie „Kobiety wielu ról” w Muzeum Mazowieckim w Płocku

23 lutego 2023
Cenny zabytek odzyska dawny blask. Powstanie muzeum regionalne [FILM, ZDJĘCIA]

Cenny zabytek odzyska dawny blask. Powstanie muzeum regionalne [FILM, ZDJĘCIA]

22 lutego 2023
Urodziny płockiego art déco. Będzie specjalne oprowadzanie i koncert [BEZPŁATNE]

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza dzieci i rodziców na warsztaty

14 lutego 2023
Pokaż Więcej
Kolejny Artykuł
Jak wziąć urlop w 2018 roku, by cieszyć się nim jak najdłużej?

Jak wziąć urlop w 2018 roku, by cieszyć się nim jak najdłużej?

Płockie recenzje. Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

Płockie recenzje. Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi

Płacą za garaż, ale… nie mogą z niego korzystać. Jest zalewany

Płacą za garaż, ale... nie mogą z niego korzystać. Jest zalewany

Tragiczny wypadek w powiecie płockim. Nie żyje mężczyzna

Tragiczny wypadek w powiecie płockim. Nie żyje mężczyzna

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama


REKLAMA
  • Start
  • Płock
  • Powiat
  • Dyskusje
  • Gazety
  • Kontakt
  • Reklama
  • Więcej

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

No Result
View All Result
  • Strona Główna
  • Bezpieczeństwo
  • Polityka i Politycy
  • Rozrywka i Wydarzenia
  • Sport
  • Tylko u Nas
  • Warto przeczytać!
  • Reklama w mediach
  • Kontakt

© 2018 Sentra Media - Nasza Polityka Prywatności.

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU
  • Nasza strona używa plików cookies. Zaakceptuj przez kliknięcie lub przewiń stronę. Akceptuje