Komisja Europejska zgodziła się na podział Mazowsza

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

To bardzo duży sukces Mazowsza. Od 2018 roku Unia Europejska będzie traktować Mazowsze jako dwie odrębne jednostki statystyczne. Decyzja ta umożliwi województwu mazowieckiemu korzystanie po 2020 roku z funduszy unijnych.

Od 2018 roku Mazowsze będzie statystycznie podzielone na Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami oraz resztę województwa. W praktyce oznaczać to będzie szansę na pozyskanie dotacji unijnych z funduszy europejskich po 2020 roku. O taką decyzję zabiegali Adam Struzik, marszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, oraz politycy z regionu.

– To nasz wielki wspólny sukces – informuje marszałek Adam Struzik. – Udało się nam przekonać Komisję Europejską do podziału statystycznego Mazowsza. Starania o to prowadziliśmy od 2011 roku. Dzięki tej decyzji nasz region po 2020 roku może liczyć na poważne wsparcie z Unii Europejskiej. Nie ma więc już żadnego racjonalnego powodu, aby wracać do absurdalnych pomysłów podziału administracyjnego – wyjaśnia. – Cóż, jak widać, ciężka praca, determinacja i solidne argumenty wygrywają ze szkodliwym populizmem. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w tę sprawę – posłom, radnym województwa, samorządowcom, ekspertom, ale i mediom, które w rzetelny sposób przedstawiały ten dość trudny temat. Dziękuję też mieszkańcom Mazowsza, od których wielokrotnie słyszałem słowa wsparcia w tej sprawie – podkreśla marszałek.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, województwo mazowieckie, stanowiące dotychczas jedną jednostkę statystyczną tego poziomu, zostało podzielone na dwie jednostki statystyczne. W efekcie liczba jednostek statystycznych wzrosła w Polsce z 16 do 17.

1. Region Warszawski stołeczny – obejmować będzie Warszawę wraz z dziewięcioma powiatami:

  • legionowskim,
  • mińskim,
  • nowodworskim,
  • otwockim,
  • wołomińskim,
  • grodziskim,
  • piaseczyńskim,
  • pruszkowskim
  • warszawskim zachodnim

2.  Region Mazowiecki regionalny – obejmie pozostałą część województwa mazowieckiego.

– O statystyczny podział województwa mazowieckiego na dwa regiony samorząd Mazowsza zabiegał już od kilku lat – podkreśla Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. – Wniosek o uruchomienie procedury został opracowany pod koniec 2015 roku przez rząd Ewy Kopacz. Ostatecznie został złożony w lutym 2016 roku – przypomina.

Mazowsze wytworzyło aż jedną piątą polskiego PKB w 2015 roku. W 2013 roku, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wynosiło ono ponad 107 procent unijnej średniej. Po przekroczeniu tego wskaźnika, Mazowsze nie mogłoby już starać się o pozyskanie unijnych funduszy na rozwój infrastruktury.

29 listopada w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano Rozporządzenie Komisji (UE), dotyczące ustalenia wspólnej klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS). Rozporządzenie to jest rezultatem rewizji wspólnej Klasyfikacji Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS).

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji